Ciemieniucha u niemowląt
Updated on Maj 19, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Maj 19, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Pojawienie się ciemieniuchy ma związek z pracą gruczołów łojowych. U niemowlęcia nie są one jeszcze w pełni dojrzałe, ponadto obecność w organizmie dziecka hormonów mamy sprawia, że gruczoły pracują zbyt intensywnie, wydzielając nadmierne ilości łoju. Ten z kolei zasycha i blokuje martwe komórki na powierzchni skóry, co prowadzi do powstawania łusek, które możesz zaobserwować na główce dziecka – tu, gdzie rosną włosy lub w górnej części jego twarzy.
Ciemieniucha może wystąpić nawet wtedy, gdy odpowiednio pielęgnujesz maluszka, ponieważ nie jest spowodowana nieprzestrzeganiem zasad higieny. Istnieje również hipoteza, że niedojrzałe jeszcze gruczoły łojowe noworodka, pracują zbyt intensywnie i zbyt mocno natłuszczają skórę głowy maleństwa, stwarzając idealne warunki do powstania ciemieniuchy. Może ona występować nie tylko na główce dziecka (nie na całej, a w okolicach ciemiączka, przez co zyskała swoją nazwę), ale również w okolicach noska, za uszkami lub pomiędzy fałdami skóry. Dzieci, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry są bardziej podatne na wystąpienie ciemieniuchy. Wielu rodziców, po zauważeniu pierwszych łusek, wpada w panikę i obwinia się za nieodpowiednią pielęgnację maluszka. Uspokajamy - nawet najbardziej skrupulatna opieka nie daje gwarancji uniknięcia tego problemu.
Poza niemiłą dla oka, żółtą skorupą z łusek, ciemieniucha nie ma innych objawów – zaatakowany przez nią obszar skóry nie boli, choć powstawaniu zmian może towarzyszyć powodujący dyskomfort świąd. Mimo wszystko ciemieniucha to przypadłość niegroźna, która nie powinna być powodem Twojego niepokoju. Ważne jednak, abyś podjęła działania, pomagające usunąć ją z główki dziecka. Dlaczego? Ciemieniucha, choć sama w sobie nie zagraża zdrowiu maluszka, utrudnia skórze oddychanie i stwarza warunki, w których mogą rozwijać się bakterie lub grzyby – ponieważ proces pozbywania się łusek potrwa nawet około dwóch tygodni, lepiej zacząć walkę z nimi jak najszybciej, aby do tego nie dopuścić.
Przede wszystkim nie wolno zdrapywać łusek! Jak wiesz, skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna. Próbując usunąć je w ten sposób, możesz doprowadzić do podrażnienia lub nawet infekcji ropnej. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się ciemieniuchy jest codzienna pielęgnacja. Systematyczność odgrywa tutaj kluczową rolę. Główkę maluszka powinnaś myć odpowiednim szamponem, a także stosować preparat, który zwalczy objawy ciemieniuchy. Krem na ciemieniuchę to nowość wśród produktów Mustela. Nie tylko usuwa ciemieniuchę, lecz także zapobiega jej nawrotom. Dzięki właściwościom nawilżającym łagodzi również towarzyszący powstawaniu świąd. Przyjemny zapach i lekka konsystencja kemu uprzyjemniają aplikację. Krem nanieś na skórę głowy maluszka delikatnie masując i pozostaw na całą noc. Zawarty w nim składnik aktywny pochodzenia naturalnego na bazie awokado pomoże zmniejszyć nadmierną ilość wydzielanego sebum, natomiast olej z ogórecznika nawilży i pomoże usunąć złuszczoną skórę.
Rano zmyj krem, stosując szampon w piance dla niemowląt Mustela. Szampon ten łagodnie, ale skutecznie myje włosy, regulując pracę gruczołów łojowych. Zawarty w nim kwas salicylowy ma działanie złuszczające, co sprzyja usuwaniu zmian związanych z ciemieniuchą. Ponadto recepturę wzbogaciliśmy o czynny składnik Avocado Perseose, który wzmacnia barierę skórną i chroni bogactwo komórkowe. Co ważne, szampon nie zawiera mydła, a łagodne substancje powierzchniowo czynne zapobiegają wysuszaniu skóry głowy. Konsystencja pianki doskonale sprawdza się w przypadku maluszków – nie spływa z główki podczas mycia, a nawet jeśli w jakiś sposób dostanie się do oczu, zupełnie nie szczypie. Hipoalergiczna formuła sprawia, że produkt jest w pełni bezpieczny i możesz stosować go już od pierwszych dni życia Twojego maleństwa. Piankę wmasuj delikatnie w jego włoski i pozostaw tak na około dwie minuty, następnie dokładnie spłucz wodą. Łuski powinny całkowicie zniknąć po około dwóch tygodniach pielęgnacji.
Najlepszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest używanie specjalnego Kremu na ciemieniuchę Mustela.
95% mam, które miały okazję go stosować potwierdza jego skuteczność. Wystarczy nanieść niewielką ilość kremu na główkę maleństwa, delikatnie go wmasować i pozostawić na całą noc. Rano umyć główkę dziecka Szamponem w piance STELATOPIA®. Jeśli domowe sposoby nie przyniosły upragnionych rezultatów koniecznie udaj się do specjalisty. Może okazać się, że jest to początek alergii pokarmowej i należy podjąć bardziej stanowcze kroki.
Zdarza się, że mimo wszystko ciemieniucha po jakimś czasie powraca – często dzieje się tak zwłaszcza w miesiącach letnich, ponieważ jej rozwojowi sprzyja pot. Wówczas zabiegi pielęgnacyjne rozpocznij od nowa.
Tak, jak zostało już zaznaczone, pojawienie się ciemieniuchy jest silnie związane z pracą gruczołów łojowych. Aby więc zminimalizować możliwość jej wystąpienia oraz ograniczyć ryzyko nawrotów, warto regularnie stosować szampon zapobiegający ciemieniusze. Pamiętaj o codziennym starannym czesaniu włosków maluszka miękką szczotką. Pilnuj także, by główka dziecka nie pociła się – nie dopuszczaj do przegrzania i sprawdzaj składy czapeczek, które mu zakładasz. Powinny być wykonane z przewiewnej bawełny.
Mimo, że ciemieniucha jest ściśle powiązana z pracą gruczołów łojowych, warto wprowadzić kilka zmian, które mogą skutecznie zapobiec nawrotom tej przypadłości. Przede wszystkim unikaj przegrzania główki dziecka. Dopilnuj, aby czapeczki, które mu zakładasz były wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Podczas nawet krótkiej wizyty w sklepie zdejmuj czapkę dziecku, aby zapobiec zapoceniu się główki. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo tylko systematycznie i konsekwentnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne przyniosą oczekiwane rezultaty. Pierwsze efekty można zobaczyć już po kilku dniach, ale całkowite pozbycie się ciemieniuchy może zająć nawet kilka tygodni.