Jak chronić dziecko przed słońcem?
Updated on Maj 19, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Maj 19, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Ogólnie znanymi negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego są:
Świadomość zagrożenia, jakie płynie z braku ochrony skóry dziecka przed słońcem to pierwszy krok do wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych ewentualnym chorobom skóry w przyszłości.
Skóra dziecka różni się do skóry dorosłego człowieka zarówno pod względem anatomicznym, jak i funkcjonalnym. W chwili narodzin, rozwój jego skóry nie jest jeszcze w pełni zakończony, a co za tym idzie, jest ona dużo bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Posiada też niedobór melaniny, czyli pigmentu chroniącego ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jest też szczególnie wrażliwa na działanie ultrafioletu - nie ma bowiem jeszcze wykształconych mechanizmów, które choć częściowo by ją przed nim chroniły.
Jeżeli nie będzie odpowiednio zabezpieczona, promienie ultrafioletowe mogą szybko przedostać się przez wierzchnie warstwy skóry, powodując wiele szkód - od natychmiastowego wystąpienia poparzenia słonecznego, aż po czerniaka w przyszłości. Poparzenie może pojawić się już kilka godzin po nadmiernej ekspozycji na słońce, czerniak - czyli odmiana złośliwego nowotworu skóry, może wystąpić nawet od kilku do kilkunastu lat później.
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć, aby zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, jest wybór odpowiednich kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym SPF i PPD.
Mustela opracowała gamę produktów do ochrony przeciwsłonecznej na bazie unikalnego systemu filtrów organiczno-mineralnych, łączących w sobie wysoką ochronę filtrów SPF 50+, PPD 25 oraz Avocado Perseose® - opatentowany naturalny składnik aktywny, który wzmacnia barierę ochronną skóry i chroni bogactwo komórek przed promieniowaniem UV.
Mleczko przeciwsłoneczne Mustela jest przeznaczone specjalnie do ochrony wrażliwej skóry niemowląt, już od pierwszych dni życia. Zapewnia wzmożoną ochronę komórek pozwalającą zachować naturalne mechanizmy obronne skóry i zapobiegać uszkodzeniom na poziomie komórkowym. Istotna jest świadomość, że kremy ochronne nigdy nie gwarantują pełnej fotoprotekcji i należy unikać nadmiernej ekspozycji dziecka na promieniowanie słoneczne szczególnie w okresach jego szczytowego nasilenia, czyli między godziną 12:00 a 16:00.
Specjaliści zalecają całkowite unikanie bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie dzieciom, które nie ukończyły 3 lat. Przed każdym wyjściem na świeże powietrze, zaleca się nakładanie grubej warstwy kremu na całą powierzchnię ciała maleństwa i powtarzanie tej czynności regularnie co 2 godziny, a także każdorazowo po kontakcie z wodą. Po kąpieli słonecznej wskazane jest nawilżanie delikatnej skórę niemowląt np. Odżywcze Mleczko do ciała z Cold Cream. Zawarte w nim olejki masła shea, ceramidy oraz wosk pszczeli błyskawicznie koją i nawilżają skórę podrażnioną przez promieniowanie słoneczne. Leciutka i płynna konsystencja sprawia, że produkt łatwo rozprowadza się na skórze i nie pozostawia lepkiej warstwy.
Wybierając się z dzieckiem na spacer w słoneczny dzień, należy zadbać o jego odpowiedni ubiór. Tkanina powinna osłaniać ciało możliwie jak najszczelniej, ale nie może jednocześnie uniemożliwiać skórze swobodnego oddychania. Najlepiej wybrać bawełniane, przewiewne odzienie z długimi nogawkami oraz długim rękawem.
Niezwykle ważne jest także odpowiednie nakrycie głowy - z jednej strony nie może ono przeszkadzać dziecku, a z drugiej powinno zapewnić mu całkowitą ochronę - z tyłu osłaniać kark, a z przodu oczy. Wychodząc na słońce z niemowlęciem, powinniśmy zapewnić mu cień w wózku. Świadomość szkodliwego oddziaływania promieni słonecznych oraz połączenie dwóch wspomnianych metod, czyli nałożenia odpowiedniego kremu z filtrem oraz zapewnienia dziecku właściwego ubioru, to sposób na zapewnienie delikatnej skórze malucha skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.