Donoszona ciąża – jakie ma znaczenie dla mamy i dziecka?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Marzec 15, 2022
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Marzec 15, 2022
Każda ciężarna kobieta zmaga się z wieloma dolegliwościami, szczególnie nasilonymi w ostatnim trymestrze. Przyszła matka może wówczas odczuwać między innymi:
Kobiecy organizm musi wiele znosić w czasie ciąży, dlatego nie odpoczynek ma dla samopoczucia przyszłej mamy ogromne znaczenie. Końcówka ciąży to czas, w którym ograniczenie aktywności fizycznej zmniejszy ból pleców, a ciepłe kąpiele złagodzą skurcze.
Kobiety oczekujące dziecka często mówią o uporczywym swędzeniu skóry na brzuchu. Jest to związane z rozciąganiem się skóry, spowodowanym szybkim wzrostem płodu. Ukojenie skórze mogą wówczas przynieść kremy, czy balsamy, mające w swoim składzie składniki aktywne o działaniu nawilżającym i odżywiającym. Mustela zadbała o komfort skóry przyszłej mamy i stworzyła produkty, których kluczowe składniki aktywne – skoncentrowany olejek z marakui i peptydy z awokado – wzmacniają film hydrolipidowy, nawilżają, a także łagodzą uczucie swędzenia. Można nimi smarować całe ciało, by uelastycznić skórę oraz uniknąć rozstępów, czy rozjaśnić już powstałe zmiany skórne.
Mimo że w 37. tygodniu ciąży dziecko jest teoretycznie w pełni ukształtowane, powinno pozostać w łonie matki trochę dłużej. Aż do narodzin będzie ono uczyło się przeprowadzać pełny cykl oddechowy (wciągając do płuc wody płodowe zamiast powietrza) oraz kształtować nawyk ssania i połykania. Choć wiele kobiet na końcowych etapach ciąży marzy już o tym, by rozwiązanie nastąpiło jak najszybciej, lekarze raczej odradzają forsowanie organizmu w celu przyspieszenia akcji porodowej, by zwiększyć szanse sprawnego i bezpiecznego przyjścia maluszka na świat. Pod koniec ciąży dziecko gromadzi tkankę tłuszczową, która pomoże mu w termoregulacji ciała. Płód pobiera z krwi matki przeciwciała oraz żelazo, co wpływa na poprawę odporności organizmu. Im dłużej trwa ciąża, tym więcej czasu na prawidłowy rozwój mają narządy wewnętrzne. U dzieci urodzonych w 40. tygodniu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, słuchem i układem oddechowym, niż u wcześniaków.
Choć oczekiwana długość ciąży wynosi 40 tygodni, poród może nastąpić wcześniej. Do objawów, które wskazują na to, że dziecko niebawem przyjdzie na świat, zalicza się m.in.:
Ciąża niesie za sobą wiele zmian w organizmie kobiety, jednak liczne dolegliwości – choć męczące – na ogół nie są niczym niepokojącym. Na ile to możliwe, warto zachować pozytywne myślenie i odpowiednio przygotować się do porodu.