#KALENDARZ CIĄŻY

38. tydzień ciąży

Kobieta w ciąży
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym przyszłe mamy przygotowują się do poznania, czym jest bezgraniczna miłość do dziecka. To na tym rosnącym pod sercem maluszku skupiają swoje codzienne myśli i starania, mierząc się jednocześnie z licznymi zmianami w ciele. Jeżeli jesteś już w 38. tygodniu ciąży z pewnością czujesz, że można odliczać już dni do porodu! Czego możesz spodziewać się na ostatniej prostej oraz jakie badania warto wykonać w 38. tygodniu? Zapraszamy do lektury!

38. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przyjście na świat dziecka w 38. tygodniu ciąży jest już bardzo prawdopodobne - jest to 9. miesiąc, a więc dla wielu mam wyczekany moment, w którym już za chwilę ujrzą swojego maluszka na żywo i będą mogły go przytulić.  Jednak przed samym porodem każda przyszła mama chce być odpowiednio przygotowana na narodziny synka czy córeczki, dlatego warto wiedzieć, jakich zmian w organizmie należy się spodziewać i jakie dolegliwości dla 38. tygodnia ciąży są częstymi objawami, którymi nie należy się martwić.

Brzuch w 38. tygodniu ciąży – zmiany w Twoim ciele

Jedną z ważniejszych informacji, którą należy wiedzieć jest to, że 9. miesiąc ciąży to czas kiedy ruchy dziecka są zdecydowanie mniej odczuwalne niż we wcześniejszych tygodniach. To jedna z istotniejszych informacji, o której powinny wiedzieć wszystkie mamy, aby się niepotrzebnie nie niepokoić. Jednak przez gotowość dziecka do przyjścia na świat, odczuwa się szereg dolegliwości związanych z obniżeniem ciążowego brzuszka i uciskaniem na wiele narządów. Przyczyną obniżonego brzuszka jest zejście dziecka do kanału rodnego, dlatego też kobiety w 9. miesiącu ciąży mogą skarżyć się na bóle związane z uciskiem na pęcherz moczowy czy inne narządy lub nerwy. W związku z zauważalnie napiętym brzuchem, przyszłe mamy muszą liczyć się z lekko chwiejnym i pokracznym chodem, co nie jest niczym szczególnym, gdy noszą już w sobie około 2500-3000 gramów szczęścia.

38. tydzień ciąży to także etap, w którym pojawiają się obrzęki spowodowane zaburzeniami krążenia i większą wagą. Jednak są to powszechne symptomy występujące w czasie ciąży, dlatego nie ma powodów do obaw. Również widoczną zmianę możemy zauważyć w objętości piersi, które stają się zdecydowanie pełniejsze, bo wypełniające się pokarmem.

38. tydzień ciąży – waga dziecka

Z uwagi na wiele czynników waga malucha może wahać się między 2500 g, a 3100 g. U drobniejszych kobiet dziecko urodzi się z mniejszą wagą, czym nie należy się przejmować, gdyż jest to zupełnie naturalne. Jeżeli chodzi o wzrost maluszka, będzie on mierzyć około 50 centymetrów. W 38. tygodniu ciąży dziecko jest w pełni rozwinięte i gotowe do samodzielnego życia poza brzuchem mamy. Maluch posiada całkowicie wykształcony układ nerwowy oraz organizm, który wykształcił już miliardy komórek odpowiadających za prawidłowe działanie mózgu.

38. tydzień ciąży – jakie badania?

W 38. tygodniu ciąży lekarz zaleca kilka badań, które z pewnością wykonywałaś do tej pory, jednak niezwykle ważna jest regularność, zwłaszcza pod koniec ciąży. W 9. miesiącu, a 38.  tygodniu należy wykonać ogólne badanie moczu, ocenę czynności serca maluszka  i warunków odpowiadających porodowi. Należy także pobrać posiew z pochwy, jeśli nie wykonano tego badania do tej pory. Systematyczność w wykonywaniu badań pomaga zapobiec niepotrzebnym obawom wielu mam, a także kontrolować prawidłowy rozwój dziecka.