#Karmienie piersią

Dieta wegetariańska a karmienie piersią

Dieta wegetariańska a karmienie piersią
Zdrowie rozwijającego się płodu, a potem już narodzonego dziecka zależy między innymi od tego, co matka je w czasie ciąży i podczas laktacji. Zatem niezwykle liczy się, aby w tym okresie kobieta zwracała szczególną uwagę na kategorie produktów spożywczych, jakie tworzą jej codzienny jadłospis. Jedną z diet, która od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością również wśród kobiet planujących lub posiadających potomstwo, jest wegetarianizm. Niekiedy budzi on pewne wątpliwości w kontekście ciąży oraz karmienia piersią. Czy nie zaszkodzi dziecku? Czy w przypadku tego typu diety zmienia się skład mleka matki? Czy w takich okolicznościach istnieją jakieś uzasadnione powody do niepokoju? Sprawdźmy, jak ma się dieta wegetariańska do karmienia piersią.

Zalecenia ekspertów – dieta roślinna w okresie karmienia piersią

Wzrost popularności diety roślinnej sprawił, że w ostatnim czasie eksperci pochylili się nad możliwością stosowania jej również w trakcie laktacji. Stosowana przez kobietę dieta wegetariańska co do zasady nie jest przeszkodą w tym, żeby mogła ona karmić swoje dziecko piersią. Matki wegetarianki produkują mleko o porównywalnej wartości odżywczej, co na przykład weganki, czy panie, które nie zdecydowały się na wyeliminowanie ze swojego jadłospisu produktów pochodzenia zwierzęcego. W formie ciekawostki można wskazać, że mleko wegetarianek wyróżnia się niższą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych oraz wyższą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Badania przeprowadzone przez przedstawicieli amerykańskiego towarzystwa dietetycznego (Academy of Nutrition and Dietetics), jak i specjalistów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wskazują, że wegetariański sposób żywienia okazuje się odpowiedni na wszystkich etapach życia i rozwoju (także w trakcie ciąży oraz laktacji), pod warunkiem że dieta zostanie odpowiednio zaplanowana i zbilansowana oraz zwróci się uwagę na kwestie suplementacji. Warto więc na wszelki wypadek skonsultować się ze specjalistą, jeśli zamierza się stosować dietę wegetariańską przy karmieniu piersią i stale kontrolować poziom dostarczanych składników odżywczych.

Rodzaje diet wegetariańskich i ich wpływ na karmienie piersią

Wyróżnia się kilka rodzajów wegetarianizmu. Do diet wegetariańskich, które kobietom karmiącym piersią sprawią najmniej trudności z ich poprawnym skomponowaniem i zbilansowaniem, zalicza się przede wszystkim laktoowowegetarianizm oraz semiwegetarianizm. Ta pierwsza odmiana przyzwala na spożycie jaj oraz mleka i przetworów mlecznych, natomiast druga, określana także jako półwegetarianizm, zakłada wyeliminowanie z jadłospisu mięsa czerwonego (wieprzowego oraz wołowego).

Nieco bardziej restrykcyjne są diety wegetariańskie takie, jak:

  • Witarianizm – eliminujący z jadłospisu pokarmy poddane obróbce termicznej oraz wysokoprzetworzone produkty,
  • Frutarianizm – dopuszczający spożywanie wyłącznie surowych owoców, orzechów i nasion,
  • Weganizm – wykluczający z menu wszystkie produkty odzwierzęce.

Szczególnie te trzy odmiany są niejednokrotnie wskazywane jako zbyt rygorystyczne dla kobiet podczas laktacji, dlatego ich stosowanie jest odradzane w tym okresie.

Sprawdź krem na rozstępy od Mustela!

Suplementacja podczas karmienia piersią na diecie wegetariańskiej

Wegetarianizm i karmienie piersią z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w związku z brakiem w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego, wegetarianki w czasie laktacji narażone są na niedobory niektórych witamin, składników odżywczych oraz minerałów. W związku z tym lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz analizie diety, może zalecić indywidualnie dopasowaną suplementację m.in.: kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy B12, żelaza, wapnia, jodu, magnezu, cynku, czy witaminy D. Matka w okresie laktacji nie powinna działać w tym zakresie na własną rękę, ponieważ w razie popełnienia błędu mogłoby to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, a więc zaszkodzić jej samej albo dziecku, które karmi swoim mlekiem. Dlatego tak ważne jest, żeby skonsultować się wtedy z profesjonalistą, który udzieli fachowej porady.

Jak komponować dietę karmiącej mamy?

Co mogą robić kobiety, żeby zadbać o zdrową, urozmaiconą i zbilansowaną dietę roślinną podczas laktacji? Muszą one zwracać uwagę na to, jakie artykuły spożywcze lądują na ich talerzu. Na liście polecanych produktów znajdują się między innymi: nasiona roślin strączkowych, ziarna zbóż, orzechy, tofu, mleka roślinne, płatki drożdżowe, oleje roślinne, komosa ryżowa, czy kasze. Należy dążyć do tego, aby spożywane dania były nie tylko smaczne, czy „miłe dla oka”, ale przede wszystkim pełnowartościowe.

Ponadto kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, które stosują dietę wegetariańską, powinny komponować swój jadłospis zgodnie z pewnymi zasadami. Zaleca się, aby w ich codziennym menu znalazło się między innymi: 1-2 porcji ciemnozielonych warzyw, 4-5 porcji innych warzyw i owoców, 3-4 porcje fasoli i produktów sojowych, 6 lub więcej porcji produktów pełnoziarnistych i zbożowych oraz 1-2 porcji orzechów, nasion i kiełków.

Wegetarianizm a karmienie piersią – podsumowanie

Choć nie ma przeciwskazań, by dieta wegetariańska była stosowana przez kobiety karmiące piersią, to warto nieco bardziej zastanowić się nad stosowaniem w czasie laktacji  tych najbardziej restrykcyjnych odmian (np. witarianizm, frutarianizm, czy weganizm). Zawsze nadrzędnym powinno być bezpieczeństwo dziecka, dlatego ważne jest, by odpowiednio zbilansować sposób odżywiania oraz stosować suplementację skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb, zapobiegając wystąpieniu niedoborów witamin i składników mineralnych. Pamiętajmy, że dbałość o prawidłowe odżywianie w trakcie laktacji, to inwestycja w zdrowie dziecka w przyszłości.

Sprawdź nasze kosmetyki na AZS dla dzieci!

Źródła:
- https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/karmienie/mama-karmiaca-piersia-na-diecie-weganskiej/ [dostęp 29.01.2024 r.]
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/69668,wegetarianizm-a-ciaza-i-karmienie-piersia [dostęp 29.01.2024 r.]
- https://www.umw.edu.pl/pl/aktualnosci/czy-kazda-mama-moze-karmic-piersia [dostęp 29.01.2024 r.]
- https://dietetycy.org.pl/dieta-roslinna-a-sklad-mleka-kobiecego/ [dostęp 29.01.2024 r.]