Czym jest cukrzyca ciążowa i jakie stwarza zagrożenia?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Listopad 27, 2019
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Listopad 27, 2019
Przyczyny cukrzycy ciążowej – dlaczego przyszłe mamy są zagrożone?
Najprościej mówiąc, przyczyną cukrzycy jest zbyt duża ilość cukru we krwi. W ciąży poziom glukozy zwiększa się, gdyż insulina – hormon odpowiedzialny za regulację ilości glukozy i jej wchłanianie – wydzielana jest w nadmiernej ilości. Dlaczego tak się dzieje? Otóż organizm kobiety ciężarnej dostosowuje się do nowego trybu funkcjonowania, uwzględniając obecność płodu. Podwyższenie poziomu glukozy staje się zatem sposobem na zapewnienie dziecku jej optymalnej ilości. Problem pojawia się, gdy dziecko dostaje tego cukru zbyt wiele – skutkuje to jego przyspieszonym wzrostem, który nie jest korzystny z kilku powodów. Zbyt duża waga dziecka to problemy podczas porodu – wiele kobiet z cukrzycą ciążową zmuszonych jest do zabiegu cesarskiego cięcia. Naturalne rozwiązanie w takim przypadku generuje bowiem ryzyko urazów. Cukrzyca w ciąży może wywołać przedwczesny poród lub – w skrajnych przypadkach – doprowadzić nawet do obumarcia płodu. W związku z tym leczenie cukrzycy ciążowej jest obligatoryjne.
Objawy cukrzycy u kobiet w ciąży
Większość kobiet nie zgłasza symptomów, które mogłyby sygnalizować cukrzycę. Na szczęście badania poziomu cukru we krwi są w ciąży obowiązkowe. Każda przyszła mama musi je odbyć i to nie raz. Na pierwszej wizycie zlecany jest komplet badań krwi, w tym również weryfikacja poziomu glukozy. Kolejne badanie – niezależnie od wyniku poprzedniego – należy odbyć pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Test doustnego obciążenia glukozą wymaga zgłoszenia się do laboratorium na czczo. Kobiecie pobierana jest krew, a następnie przyszła mama musi wypić 200 ml wody z rozpuszczoną w niej glukozą (75 g). Nie jest to zbyt przyjemne doświadczenie, gdyż roztwór jest bardzo słodki i mdły. Należy jednak wypić go w ciągu pięciu minut, niezbyt szybko, aby uniknąć wymiotów. Po wypiciu roztworu następują kolejne pobrania krwi – po godzinie i po dwóch godzinach od spożycia glukozy. Jeśli wyniki tych badań zdiagnozują cukrzycę ciążową, kobieta kierowana jest do poradni specjalistycznej, gdzie poddawana jest leczeniu.
Jak radzić sobie z cukrzycą ciążową?
Bardzo ważny jest tryb życia – aktywność pozwala na zoptymalizowanie glikemii. Nie bez znaczenia jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta. Należy wybierać produkty o jak najniższym indeksie glikemicznym (jest on oznaczany na artykułach spożywczych symbolem IG<50). Warto kontrolować poziom cukru i prowadzić notatki, gdyż organizm każdej kobiety może zareagować inaczej na rozmaite posiłki.
Niewątpliwie pozytywnym akcentem jest fakt, że u większości pań wraz z ciążą kończy się cukrzyca! Nie należy więc się zamartwiać i warto przez kilka miesięcy do porodu dbać o swoją dietę, także w trosce o zdrowie maluszka.