Czy stosować filtry przeciwsłoneczne, jeśli dziecko przebywa w cieniu?
Updated on Kwiecień 25, 2023
Utworzono Kwiecień 11, 2023
Updated on Kwiecień 25, 2023
Utworzono Kwiecień 11, 2023
Zbyt długie przebywanie na słońcu wiąże się z ryzykiem udaru cieplnego, polegającym na przegrzaniu organizmu. W ekstremalnych przypadkach może to się zakończyć, nie tylko poparzeniem słonecznym, ale także gorączką, zawrotami głowy i wymiotami. Bez względu na to, czy latem dziecko bawi się na słońcu lub w cieniu należy:
● Ubierać malucha w przewiewne ubranka,
● Nie zakrywać gondoli pieluszką (podwyższa temperaturę wewnątrz wózka),
● Nie wystawiać dziecka bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.
To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy dbają o to, by dziecko nie przebywało zbyt długo na słońcu. Skóra malucha przez pierwsze lata jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia z zewnątrz. Zasada mówi, że noworodki i niemowlęta nie mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca. Nawet gdy zostają one w cieniu, to niezbędne jest stosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, takich jak krem z SPF Mustela.
Bez względu na to, czy dziecko bawi się w cieniu i tylko na kilka minut wychodzi na słońce, to zawsze należy smarować jego twarz i ciało kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi. W przypadku niemowląt ochrona SPF musi wynosić 50+. Dla dzieci w wieku 1-3 lat można wybierać filtry SPF 40-50+, dzięki temu maluch może się bawić w pełnym słońcu przez nawet 20 minut. Starsze pociechy, w wieku 4 lat i więcej powinny być chronione kremami z filtrami SPF powyżej 30+.
Warto sięgać po produkt, którego producent deklaruje wysoką tolerancję od 1. Dnia życia. Produkty te są testowane dermatologicznie i klinicznie pod kątem tolerancji i bezpieczeństwa. Takie jest m.in. mleczko przeciwsłoneczne SPF 50+ Mustela, to w składzie ma również organiczne awokado zwiększające ochronę przed promieniowanie UVA i UVB. W przypadku niemowląt kremy należy nakładać nie tylko na twarz, ale także na całe ciało.
Promieniowanie UVA i UVB to nieodłączne czynniki środowiskowe, które mają znaczący wpływ na naszą skórę. Najlepiej obrazującym tego przykładem jest opalenizna, która pojawia się na naszej skórze zazwyczaj latem.
Promieniowanie UV możemy podzielić na 3 rodzaje, które między sobą różnią się długością fali elektromagnetycznej.
Wybierając kremy lub balsamy SPF Mustela, rodzic ma do dyspozycji opakowanie, które pozwala precyzyjnie zaaplikować odpowiednią ilość produktu.
To, że dziecko bawi się w cieniu, nie znaczy, że jego skóra nie powinna być chroniona odpowiednim kosmetykiem z filtrem przeciwsłonecznym. Kremy, spraye i mleczka z filtrami SPF 50+ zawsze powinny być stosowane na skórę dziecka. Dzięki temu można uniknąć bolesnych poparzeń słonecznych i podrażnień.
Tak! Myśląc o długofalowej ochronie przed przebarwieniami, starzeniem skóry i nowotworami skóry, stosować należy kremy chroniące przed UVA na twarz i dłonie codziennie, przez cały rok. Takie produkty mają – oprócz wysokiego filtra SPF chroniącego przed promieniami UVB – także filtry chroniące przed promieniami UVA.