1. Oszczędzaj wodę
Kąpiel w wannie prawdopodobnie jest numerem jeden, jeśli chodzi o nadmiernie duże zużycie wody. Niemniej jednak kąpiel niesie ze sobą wiele korzyści: przyczynia się do rozwijania zmysłów u niemowląt, pomaga dzieciom się zrelaksować, a także jest świetnym momentem na rozwijanie ich wyobraźni. W skrócie, byłoby szkoda z niej rezygnować, zwłaszcza że to naprawdę najłatwiejszy sposób mycia maluchów. Jest jednak kilka sposobów na to, by zmniejszyć ilość marnowanej w wannie lub pod prysznicem wody.
-
Wyposaż się w reduktor przepływu wody do wanny, aby ograniczyć ilość wody.
-
Ogranicz liczbę kąpieli dla dzieci powyżej 2 roku życia, poprzez wybieranie szybkich pryszniców w ciągu tygodnia.
-
Połącz rodzeństwo w jednej wannie, jeśli są w podobnym wieku.
-
Skróć czas spędzany pod prysznicem do 5 minut.
Czy wiesz, że jeśli spędzając pod prysznicem więcej niż 15 minut zużywasz tyle samo wody, co podczas kąpieli? Szacuje się, że podczas kąpieli lub dłuższego prysznica zużywa się 150 do 220 litrów wody. W porównaniu do prysznica 5-minutowego podczas, którego zużywa się jej 60 do 80. Różnica jest znaczna, prawda?
-
Zakręcaj wodę pod prysznicem podczas namydlania ciała.
-
Zakręcaj wodę w kranie podczas mycia rąk, zębów i twarzy.
Zakręcanie wody w kranie to z pewnością nawyk, który przyniesie ogromne zmiany w codziennym funkcjonowaniu Twojej rodziny. Od mycia zębów po mycie rąk - w każdym gospodarstwie domowym marnuje się znaczną ilość wody! Zaufaj swoim maluchom, szybko się uczą i będą pierwszymi, którzy przypomną Ci o dobrych nawykach! Pojedyncze mycie rąk z zamkniętym kranem to nawet 15 litrów oszczędzonej wody. W przypadku kilku takich myć w ciągu dnia, zwłaszcza przy dużej rodzinie, mamy stratę jednej pełnej kąpieli!
2. Wykorzystuj kremy i płyny w całości, aby nie marnować produktów... i pieniędzy!
Kolejny mały nawyk, który może pozytywnie wpłynąć na Twoje oszczędności to wykorzystywanie produktów w pełni, zanim je wyrzucisz! Rozetnij opakowanie, aby odzyskać niedostępny produkt. Przechowuj go w szklanym pojemniku wielokrotnego użycia. To pomoże zaoszczędzić kosmetyki i pieniądze!
3. Wybieraj produkty pielęgnacyjne wielofunkcyjne, aby uniknąć marnowania
Czy kiedykolwiek policzyłaś liczbę produktów pielęgnacyjnych, których używa Twoja rodzina? Żele, balsamy, szampony, woda micelarna... Każdy członek rodziny ma swój zestaw, co sprawia, że łazienka przypomina małą drogerię! Dobrym sposobem na zachowanie minimalizmu jest wybieranie produktów wielofunkcyjnych, czy to żeli do mycia, uniwersalnego balsamu lub wody micelarnej, którą możesz użyć do oczyszczania pupy dziecka, a także do demakijażu (również oczu!).
4. Pomyśl o recyklingu
Kolejnym krokiem w kierunku życia bardziej eko jest redukcja produktów jednorazowych, takich jak płatki kosmetyczne czy chusteczki. Mówimy o "redukcji", a nie eliminacji, ponieważ chusteczki to nadal bardzo przydatna rzecz w codziennym życiu (chociażby w przypadku przecieku pieluszki w podróży)! Wybieraj produkty, które zostały zaprojektowane z myślą o łatwiejszym recyklingu, takie jak bambusowe szczoteczki do zębów, patyczki kosmetyczne z użyciem bambusa i naturalnej bawełny, a nawet chusteczki biodegradowalne i kompostowalne. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz zastąpić zwykłe płatki kosmetyczne chusteczkami wielokrotnego użytku, z których skorzystać będzie mogła cała Twoja rodzina.