#Opieka nad dzieckiem

Cukrzyca noworodkowa

desktop_art_cukrzyca_noworodkowa
Zdrowie dziecka to niezwykle ważna kwestia dla rodziców już od pierwszych dni jego życia. Niestety, czasami zdarza się, że maluch jest chory. Jedna z przypadłości, która może dotknąć pociechę to cukrzyca noworodkowa. Wykrywa się ją do 6. miesiąca życia i dzieli na cukrzycę noworodkową przemijającą oraz przetrwałą. Pierwsza mija zazwyczaj po kilku lub kilkunastu tygodniach, druga — wymaga leczenia do końca życia.

Przyczyny cukrzycy noworodkowej

Przyczynę cukrzycy noworodkowej stanowi dysfunkcja genowa — mutacja KCNJ11. Powoduje ona zaburzenia w wydzielaniu insuliny. Choć diagnoza choroby najczęściej pada na początku życia malucha, rozwija się ona już w okresie prenatalnym. Niezwykle ważne jest wczesne wykrycie schorzenia, ponieważ bez podjęcia odpowiedniego leczenia, pociecha może zachorować na kwasicę ketonową, która może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia maluszka.

 

Jakie są objawy cukrzycy noworodkowej?

Dziecko dotknięte cukrzycą noworodkową już w łonie matki rośnie wolniej, przez co po urodzeniu, bardzo mało waży. Ponadto zazwyczaj malec ma bardzo wysoki poziom cukru we krwi nazywany hiperglikemią lub przecukrzeniem. Poważnym objawem choroby jest kwasica metaboliczna. W jej przypadku dochodzi do odwodnienia, a ciało, zamiast spalać węglowodany, robi to z tłuszczem. Przez to zaczynają się wytwarzać ketony, których duża ilość skutkuje zakwaszeniem organizmu.

 

Jak odróżnić cukrzycę noworodkową od pozostałych jej typów

Czasem cukrzycę noworodkową błędnie uznaje się za cukrzycę typu 1 lub 2. Są jednak czynniki, które mogą negować takie rozpoznanie. Niewiele hiperglikemii rozpoznawanych jest w pierwszych miesiącach życia. Co więcej, w przypadku typu 1 zaledwie u 2-4% osób w rodzinie występuje cukrzyca, natomiast przy chorobie noworodkowej zdarza się to częściej. Z kolei w typie 2 rzadko można zaobserwować prawidłową masą ciała najbliższych. Należy jednak zaznaczyć, że ostateczną diagnozę lekarz może postawić dopiero po wykonaniu odpowiednich badań genetycznych. Jedynie one pozwalają na określenie typu cukrzycy i wykluczenie innych jej rodzajów.

 

Cukrzyca noworodkowa — przebieg leczenia

Należy pamiętać, że w przypadku każdej choroby konieczne staje się ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. U małych dzieci bardzo często trudne jest dobranie odpowiedniej ilości insuliny. W związku z tym wykorzystywane są alternatywy tego leku w postaci terapii pochodnymi sulfonylomocznika. Zapewnia on bezpieczne i efektywne leczenie. Ponadto istotna okazuje się także dieta malucha. Aby być pewnym, że to, co je pociecha, jest dla niej dobre, warto zasięgnąć porady u dietetyka. Posiłki powinny być złożone głównie z węglowodanów. Dodatkowo, dobrze zapoznać się z indeksem glikemicznym produktów. Trzeba także zaznaczyć, że przestrzeganie zaleceń dotyczących diety pozwala maluchom chorym na cukrzycę noworodkową na normalne funkcjonowanie i rozwój.