Być kobietą – o potrzebie samoczułości
Updated on Lipiec 11, 2023
Utworzono Marzec 7, 2023
Updated on Lipiec 11, 2023
Utworzono Marzec 7, 2023
Ciało kobiety po porodzie może wydawać się nieco obce i „nieswoje”. W ciągu dziewięciu miesięcy ciąży, kobiety nie czują przecież jedynie obciążenia w fizycznym znaczeniu. Doświadczają też ogromnego stresu i zmęczenia, które namacalnie odbijają się na ich codziennym funkcjonowaniu, wprowadzając uczucie niepewności lub braku kontroli nad życiem w nowej odsłonie. W dojściu do psychicznego ładu nie pomaga też społeczeństwo i social media, często wymagając od kobiet, aby ich ciała były perfekcyjne i niezmienione, co może prowadzić do presji i poczucia nieadekwatności.
Nie oszukujmy się - rozstępy, nadmiar skóry lub trudności z powrotem do wagi sprzed ciąży nie są tym, wobec czego kobieta może przejść obojętnie. Doskonale wiemy, że ciężko polubić nieestetyczne pręgi i dodatkowe kilogramy. Zachęcamy jedynie tego, by być dla siebie wyrozumiałą i dać sobie czas. W procesie akceptacji nie ma dróg na skróty, ale kobiety, które doceniają swoje zmienione ciało, jego siłę i wytrzymałość, zazwyczaj szybciej radzą sobie z procesem adaptacji do nowych warunków życiowych. Pamiętajmy, że zmiany w ciele po porodzie są naturalnymi i zdrowymi reakcjami organizmu na ciążę i poród!
Jak sobie pomóc? Dbaj o siebie i swoje ciało poprzez zdrowe nawyki: odżywianie i aktywność fizyczną (i wcale nie mamy na myśli codziennej tabaty o poranku!). Spacery z maluszkiem i zbilansowana dieta, będą doskonałym wsparciem dla Twojej psychiki. Skup się na tym, co Twoje ciało zrobiło i nadal robi dla Ciebie, a nie na jego wyglądzie. Pomyśl o tym, że przyniosło na świat człowieka i że jest to niesamowite osiągnięcie.
Daj sobie czas i przestrzeń, aby przystosować się do zmian, których doświadczasz. Postaraj się skupić na budowaniu więzi z maluszkiem i znalezieniu spokoju w swoim otoczeniu.
Rozmawiaj z innymi kobietami, które przeszły przez podobne doświadczenia, aby uzyskać wsparcie i zrozumienie. Siła kobiet może być niezwykle pomocna w procesie akceptacji ciała po porodzie. Staraj się jednak unikać porównywania się do innych kobiet lub standardów piękna narzuconych przez społeczeństwo. Pamiętaj, że o Twojej kobiecości nie decydują tylko cechy biologiczne, ale też Twoja emocjonalność, opiekuńczość, wrażliwość, intuicja, czy siła i niezależność. A jaka jest Twoja definicja kobiecości?