#Po porodzie

5 pytań, które pomogą Ci zrozumieć połóg

połóg
Połóg to okres zaczynający się zaraz po narodzinach dziecka. Jest to jeden z trudniejszych i bardziej wymagających momentów w życiu kobiety. Co dokładniej oznacza połóg, ile trwa i co się z tym wiąże? Czy da się do tego odpowiednio przygotować? Sprawdź odpowiedzi na 5 najważniejszych pytań.

5 pytań, które pomogą Ci zrozumieć połóg.

Czym jest połóg? Odpowiedzi na to pytanie potrafią zaskoczyć i tym samym obnażyć niski poziom świadomości społecznej w tym zakresie. Podczas gdy ciąża i poród są zagadnieniami szeroko omawianymi, to informacje o okresie po porodzie nie są już tak obfite. Biorąc pod uwagę rozpowszechnione wokół połogu tabu i pewne błędne wyobrażenia o nim, uznaliśmy, że nadszedł czas, aby rzucić nieco światła na ten temat.

 

1. Z czym wiąże się połóg?

Nie przesadzimy twierdząc, że połóg to jeden z trudniejszych momentów w życiu matki, która tuż po porodzie doświadcza całego spektrum emocji. Skąd tak wielka siła ich oddziaływania? Zapewne z powodu ścierania się ze sobą równocześnie wielkiego szczęścia i ogromnego przerażenia – w końcu czeka ją kompletna dezorganizacja dotychczasowego stylu życia i przejście na zupełnie nieznane wody. Połóg to czas regeneracji, moment kiedy odkrywasz swoją rolę jako mama (czasem widzisz ją zupełnie inaczej, niż wcześniej sobie to wyobrażałaś), zauważasz jak ciąża zmieniła Twoje ciało i starasz sobie radzić z masą towarzyszących Ci emocji. Jest to również nie lada próba dla Ciebie i Twojego partnera, w końcu Wasze życie zostało całkowicie wywrócone do góry nogami. Niestety, nie zawsze jest to próba, z której mamy wychodzą obronną ręką, bo kiedy pojawia się dziecko (a czasem i 2 lub 3!), o które trzeba zadbać, własne potrzeby spychają na dalszy plan.

 

2. Jak długo może trwać połóg?

Połóg to okres po porodzie, który zazwyczaj trwa około 6. tygodni. Przykre dolegliwości, jak ból krocza, podbrzusza czy odbytu, mogą ustąpić szybciej, ale nie oznacza to zakończenia połogu. W tym okresie w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, dlatego potrzeba trochę czasu, aby mogła wrócić do pełni zdrowia, a jej ciało do tego, jak funkcjonowało przed ciążą.

Etapy połogu

Połóg bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie.

Połóg wczesny – trwa przez tydzień od porodu.

Połóg późny – kończy się po upływie 6. tygodnia od porodu.

 

3. Nietrzymanie moczu, ból, nawroty miesiączek, regeneracja miednicy… Co znosi Twoje ciało podczas połogu?

Wciąż za mało mówi się o tym, co przechodzi kobiece ciało zaraz po porodzie. Poza emocjonalnym "rollercoasterem" większość kobiet odczuwa również fizyczny dyskomfort (w różnym stopniu), a lista dolegliwości po porodzie może być naprawdę długa. Dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie w tym czasie, to między innymi: Hemoroidy, bóle pleców, lochia (wydzielina z dużej rany jamy macicy), skurcze lub „bóle wtórne” (gdy macica się kurczy, kilka godzin do kilku dni po porodzie). Jeśli przeszłaś nacięcie krocza (w celu ułatwienia porodu lub zachowania struktury mięśniowej) lub w wyniku porodu, w naturalny sposób powstała rana, będziesz musiała dodatkowo o nie zadbać. Po 9. miesiącach ciąży i porodzie (czasem bardzo trudnym) Twoje ciało będzie potrzebowało trochę czasu na regenerację. Nie wszystkie dolegliwości znikną od razu, w zależności od stanu i kondycji Twojego ciała może potrwać to dłużej lub krócej.

 

4. Czy można przygotować się do połogu? Jak to zrobić?

Od strony emocjonalnej, nie będziesz w stanie w pełni przygotować się do połogu, ponieważ jest bardzo nietypowe doświadczenie – warto jednak uświadamiać kobiety, że emocje temu towarzyszące są czymś zupełnie normalnym. Do połogu dużo łatwiej przygotować się pod kątem organizacyjnym, dzięki czemu powrót do domu i pozostałe miesiące przebiegną trochę łagodniej. W tym celu upewnij się, że masz na kogo liczyć w tym szczególnym czasie, czy są osoby, które mogą Cię realnie wesprzeć i pomóc Ci przejść przez okres połogu. Nie bój się prosić o pomoc i mówić, co czujesz. Czasem nawet sąsiad może okazać się bardzo pomocny np. przywożąc Cię ze szpitala. Aby zmniejszyć liczbę czekających Cię obowiązków zaplanuj swoje posiłki przed porodem i zamroź je. Możesz również ustalić spotkania z położną środowiskową, które są bezpłatne i przysługują każdej kobiecie już od 21. tygodnia ciąży – spotkania te mają charakter edukacyjny. Po porodzie w ramach NFZ przysługuje Ci jeszcze 6 wizyt położnej w domu, z których pierwsza powinna mieć miejsce w ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala.

 

5. Połóg, depresja poporodowa, baby blues: czy to to samo?  

Zdecydowanie, nie - to zupełnie różne pojęcia. Połóg to okres intensywnej regeneracji, kiedy to kobieta po porodzie dochodzi do siebie, niezależnie od tego, czy poród był naturalny, czy rozwiązany poprzez cesarskie cięcie. W organizmie zachodzi wiele zmian, stąd młoda mama może odczuwać silne zmęczenie i spadek energii. Słowo „depresja” w języku potocznym również może oznaczać przejściowe i szybko przemijające pogorszenie nastroju. W sensie medycznym jest to jednak poważna choroba wymagająca leczenia. Depresja poporodowa dotyka od 10 do 30% mam. Jej najważniejszymi cechami klinicznymi są niska samoocena, napięcie, a także objawy, takie jak przygnębienie, rozdrażnienie, poczucie wyczerpania, bezsenność, poczucie winy, niepokój, negatywne myśli. Obniżony nastrój i apatia tuż po porodzie są normą, jeśli jednak stan obniżonego nastroju przedłuża się, trwa już kilkanaście dni i coraz bardziej niepokoi, należy skonsultować to ze specjalistą. A co z baby bluesem? Baby Blues można zdefiniować jako „emocjonalny rollercoaster”, który zazwyczaj ma miejsce w pierwszych dniach po porodzie. Objawy to drażliwość, niepokój i wahania nastroju. Jest to reakcja przejściowa, często tłumaczona zmianami fizjologicznymi (znaczny spadek poziomu hormonów), zwiększonym stresem i brakiem snu. Jest to na ogół stan tymczasowy i trwa od kilku godzin do 15 dni. W większości przypadków objawy same ustępują.