#KALENDARZ CIĄŻY

14. tydzień ciąży

14 tydzień ciąży
Za Tobą najbardziej uciążliwy i trudny okres ciąży. Zdecydowanie czujesz się już lepiej, nudności i wymioty ustąpiły, odzyskałaś energię i chęci do życia. Twoje dziecko jest coraz większe, intensywnie rusza wszystkimi kończynami i potrafi marszczyć czoło. Zastanawiasz się, co jeszcze niesie ze sobą 14. tydzień ciąży? A może szukasz informacji, jak zmienia się i dorasta malec w Twoim brzuchu? Przeczytaj poniższy wpis, aby jak najlepiej przygotować się na ten etap.

Spis treści

Który to miesiąc ciąży?
Brzuch w 14. tygodniu ciąży – zmiany w Twoim ciele
14. tydzień ciąży – USG
14. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga
14. tydzień ciąży — rozwój i ruchy dziecka
14. tydzień ciąży — jakie badania?
14. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Który to miesiąc ciąży?

Z pewnością nie rozstajesz się teraz z kalendarzem ciąży i przeliczasz, który to miesiąc ciąży oraz jak na poszczególnych etapach wygląda Twoje dziecko. Ciąża, jak zapewne wiesz, trwa 9 miesięcy, ale lekarze operują także tygodniami lub trymestrami.

14 tydzień ciąży to początek 4 miesiąca ciąży i 2 trymestru ciąży. To 12 tydzień życia dziecka.

Brzuch w 14. tygodniu ciąży – zmiany w Twoim ciele

Niektóre kobiety uważają, że już w 14. tygodniu ciąży, ruchy płodu są wyczuwalne. Przeważnie rozpoznają je mamy, które już rodziły oraz osoby szczupłe. Z czasem delikatne muśnięcia zmienią się w dzikie harce, które będą w stanie wyrwać Cię z najgłębszego snu.

Twój brzuch w 14. tygodniu ciąży powoli staje się widoczny. Chociaż nie jest jeszcze bardzo zaokrąglony, wewnątrz Ciebie więzadła i mięśnie zaczynają się rozciągać. Wszystko po to, aby Twoje maleństwo miało wystarczająco dużo miejsca. Będzie to skutkowało rwącym uczuciem w okolicy pachwin i miednicy, jednak nie przejmuj się tym – to zupełnie niegroźny objaw.

Pamiętaj także, że nawet jeśli Twój brzuch jest wciąż niewidoczny w 14 tygodniu ciąży, nie masz się czym przejmować. To sprawa niezwykle indywidualna.

Macica powiększa się coraz szybciej i jest rozmiaru dużego grejpfruta. Możesz już bez problemu wyczuć ją poniżej pępka. W 14. tygodniu ciąży waży już 250 gramów, a drugie tyle waży znajdujący się w niej płyn owodniowy. Po raz pierwszy możesz odczuwać skutki jej ucisku na sąsiadujące narządy. Prawdopodobnie będzie się to objawiać częstszymi wizytami w toalecie, obrzękami nóg oraz dolegliwościami układu pokarmowego.


W co ubrać dziecko ze skórą skłonną do atopii?


14. tydzień ciąży – USG

W 14. tygodniu ciąży, badanie USG niekiedy, umożliwia rozpoznanie płci dziecka na podstawie zewnętrznych narządów płciowych. Twoje dziecko ma już określoną płeć, jednak w większości przypadków możliwa jest ona do wykrycia dopiero w 16. tygodniu. Niezależnie, czy uda się Wam już poznać płeć dziecka, czy nie, początek 2 trymestru ciąży to czas wielu wzruszeń, takich jak pierwsze ruchy płodu czy usłyszenie bicia jego małego serca.

14. tydzień ciąży to również ostatni moment na wykonanie USG genetycznego płodu. Jest to bardzo ważne badanie, które pozwala określić ryzyko aberracji chromosomalnych. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, czym prędzej udaj się do lekarza!

14. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Jeżeli zastanawiasz się, jak na etapie 14. tygodnia ciąży wygląda dziecko – weź do ręki pomarańczę i wyobraź sobie, że właśnie w takim rozmiarze jest teraz Twoje maleństwo. Mierzy ono teraz około 9 cm i waży od 25 do 35 g.

W 14. tygodniu ciąży dziecko zaczyna zmieniać proporcję swojego ciała. Tułów rośnie o wiele szybciej niż do tej pory, dzięki czemu głowa nie jest już tak duża w stosunku do reszty ciała. Tułów pokryty jest delikatnym meszkiem, który odpowiada za regulację temperatury ciała. Co ciekawe, skóra Twojego dziecka wciąż jest bardzo cienka, dlatego widoczne są przez nią narządy wewnętrzne.

14. tydzień ciąży — rozwój i ruchy dziecka

W 14 tygodniu ciąży, płód ma bardzo dużo miejsca w pęcherzu płodowym. Dlatego korzysta z tego w pełni, robiąc fikołki, garbiąc się i prostując, wymachując rączkami i nóżkami. Oprócz tego, potrafi już ziewać i zdarza mu się marszczyć czoło. Takie ćwiczenia są niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju dziecka, ponieważ wzmacniają mięśnie i rozwijają układ nerwowy.

Twoje maleństwo jeszcze nie słyszy, ale w uchu środkowym rozpoczął się proces rozwoju aparatu słuchowego. Z wyjątkiem czubka głowy i boków pleców, jego całe ciało staje się wrażliwe na dotyk. Dlaczego właśnie te dwa miejsca? Natura zadbała o to, aby części ciała najbardziej narażone na ucisk podczas porodu były najmniej wrażliwe.


Jak będzie wyglądać Wasze dziecko? Tajniki dziedziczenia


Łożysko dostarcza Twojemu dziecku zarówno tlen, jak i cenne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Płód pobiera je za pomocą pępowiny, w której znajdują się żyły i odprowadzają cenne substancje. Pępowina wydłuża się wraz z przebiegiem ciąży. Jest otoczona specjalną substancją, nazywającą się – galaretą Whartona. Pełni ona funkcję ochronną i nadaje pępowinie sprężystości.

Rozwój dziecka w 14 tygodni u ciąży to także ostateczne kształtowanie się narządów płciowych u chłopca oraz postęp w rozwoju narządów płciowych u dziewczynek. Pojawia się pochwa, macica i jajniki, w których znajduje się aż 2 miliony komórek jajowych.

Jak jeszcze rozwija się Twoje maleństwo?

  • Na czubku głowy rosną już pierwsze, drobne włoski;
  • Pojawiają się zawiązki brwi oraz rzęsy i owłosienie ciała (wspominany wyżej meszek płodowy zwany lanugo);
  • Tarczyca dziecka rozpoczyna produkcję hormonów – u chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek – jajniki powoli zstępują z brzucha do miednicy;
  • Maluch regularnie „robi miny” oraz ssie kciuk.

14. tydzień ciąży — jakie badania?

Badania w ciąży powinnaś wykonywać regularnie, już w momencie, kiedy podejrzewasz, że spodziewasz się dziecka. Systematyczne wizyty lekarskie oraz wykonywanie obowiązkowych i zalecanych badań pozwoli na znaczące zredukowanie ryzyka powikłań – zarówno w ciąży, jak i w czasie porodu.

Jak już wspominaliśmy powyżej, niezwykle ważne jest aby przed końcem 14. tygodnia ciąży wykonać USG genetyczne. Oprócz tego, należy w tym czasie wykonać ogólne badanie moczu oraz cytologię, jeżeli jeszcze nie była do tej pory wykonana.

14. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Od tego momentu, Twoja waga w ciąży zacznie rosnąć. Niezwykle ważne jest, aby zadbać o prawidłową dietę i nie przytyć zbyt szybko. Nadwaga w ciąży utrudnia aktywność fizyczną i zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej. Dbaj o swoje odżywianie i unikaj tak zwanych „pustych” kalorii.

Objawy w 14 tygodniu ciąży stają się już coraz łatwiejsze do zniesienia. Zaczyna się czas, który niemal wszystkie mamy wspominają najmilej z całego przebiegu ciąży. Wraca apetyt, skóra promienieje i jest delikatnie zaróżowiona. Ma to związek ze zwiększoną ilością krwi w krwioobiegu. Oprócz tego, Twoje włosy nigdy nie wyglądały lepiej, ponieważ na skutek hormonów proces ich obumierania i wypadania zostaje wstrzymany.

W 14. tygodniu ciąży możesz dostrzec gęstsze i bardziej intensywne upławy. To również sprawka hormonów, które szykują drogi rodne do porodu i odżywiają je, dzięki czemu staną się bardziej elastyczne.


Leżenie na brzuszku niemowlaka


Wiele przyszłych mam skarży się na nieustannie zatkany nos, katar oraz krwawienia z nosa. Jest to spowodowane zwiększoną objętością krwi w organizmie. Nie musisz się tym niepokoić, ponieważ wszystko wróci do normy po porodzie. Estrogen powoduje obrzęk błon śluzowych i produkcję śluzu. Możesz pozbyć się zatkanego nosa w czasie ciąży za pomocą domowych sposobów. Są one bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka:

  • inhalacja – umieść głowę nad miską z gorącą wodą i wdychaj parę, pomoże to załagodzić uczucie zatkanego nosa;
  • nawilżacz powietrza – umieść go w swojej sypialni, dzięki czemu zwiększysz wilgotność w pokoju;
  • krople solankowe – są bezpieczne dla kobiet w ciąży, zawierają roztwór soli;
  • wysoka poduszka – możesz spróbować zasypiać na wyższej poduszce, dzięki czemu będzie Ci łatwiej oddychać, a przy okazji załagodzisz zgagę w ciąży;
  • witamina C – skonsultuj z lekarzem przyjmowanie dodatkowej dawki witaminy C, ponieważ możesz w ten sposób uszczelnić ścianki naczyń krwionośnych, a dodatkowo zwiększyć odporność.

Kolejnym problemem, który pojawia się w trakcie ciąży – nawet na wczesnym jej etapie, jest ból dolnej części pleców. Skarży się na niego nawet 50% ciężarnych. Powodowany jest dodatkową masą macicy, która poprzez swój wzrost napina mięśnie pleców. Możesz go minimalizować zakładając wygodne buty na niskim obcasie, siadając na solidnych krzesłach i śpiąc na twardym materacu.

Możesz także zauważyć delikatne obrzęki nóg. Jeżeli jednak będą zbyt intensywne lub pojawią się nagle – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Oprócz tego, powinnaś cieszyć się tym, że mijają przykre objawy. Wreszcie skończy się uczucie tkliwych i obolałych piersi, odczujesz wzrost libido i energii życiowej. Niektóre kobiety na tym etapie odczuwają także wyraźny wzrost apetytu.