16. tydzień ciąży
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Styczeń 1, 2024
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Styczeń 1, 2024
Na pewno w 16. tygodniu ciąży zastanawiasz się – który to miesiąc. Takie pytanie z pewnością też zadają Ci osoby, które usłyszały, że spodziewasz się dziecka. Mimo iż lekarze posługują się tygodniami i trymestrami, warto wiedzieć również, w którym miesiącu ciąży obecnie jesteś. 16. tydzień ciąży to 4 miesiąc i II trymestr ciąży. W zasadzie, to już końcówka 4 miesiąca, a to zwiastuje znaczną poprawę samopoczucia i odzyskanie utraconej energii.
Może Ci się wydawać, że przed Tobą jeszcze długa droga, lecz nie zdajesz sobie sprawy, ile już zmian zaszło w Twoim organizmie od dnia, kiedy pojawiło się w Tobie nowe życie. Brzuch w 16 tygodniu ciąży wciąż rośnie, zaczyna się zaokrąglać, a nawet luźniejsze ubrania stają się powoli przyciasne. Najwyższy czas na zmianę garderoby – powinnaś zakupić wygodną ciążową odzież oraz bieliznę dla ciężarnych.
W związku z rosnącym brzuchem, możesz odczuwać także większe problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania. Najlepiej układać się na boku – służy to zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Pozycja ta pozwoli także na odpoczynek kręgosłupa i unikniesz w ten sposób ucisku na macicę. Będzie Ci się lepiej oddychało i zwiększasz również przepływ substancji odżywczych do łożyska.
W 16. tygodniu ciąży Twój organizm wreszcie zaczyna się regenerować i z każdym dniem będziesz miała coraz więcej energii. To dobry czas na poprawę krążenia, ponieważ w Twoim krwioobiegu znajduje się teraz dwa razy więcej krwi niż zwykle. Może to skutkować pojawianiem się obrzęków lub charakterystycznego kołatania serca. Stale powiększająca się macica naciska na żyły, dlatego krew ma teraz utrudniony powrót do serca. Jeżeli nie będziesz dbała o swój układ krążeniowy, mogą niedługo pojawiać się pierwsze żylaki. Zwłaszcza jeżeli w Twojej rodzinie pojawiały się już takie schorzenia.
Postaw na regularny ruch! Nie musi to być intensywny wysiłek, wręcz w ciąży należy bardzo uważać na wszelką aktywność fizyczną. Wystarczy jednak zwykły spacer aby usprawnić krążenie żylne. Dobrym sposobem na poprawę krążenia jest również układanie nóg powyżej serca w trakcie odpoczynku. To również wpłynie pozytywnie na przemieszczanie się krwi.
Jeżeli masz skłonności do powstawania rozstępów, to najwyższy czas aby odpowiednio zadbać o skórę. Nawet jeżeli nie unikniesz ich całkowicie, to dzięki regularnej pielęgnacji za pomocą kosmetyków dla kobiet w ciąży, możesz przyspieszyć proces gojenia nieestetycznych blizn. Nie zapomnij w tym czasie o nawilżaniu skóry i delikatnych, pobudzających masażach.
Wykonując ultrasonograficzne badanie (USG) w 16 tygodniu ciąży, przyszli rodzice zyskają szanse na rozpoznanie płci dziecka. Przez wzgląd na bardziej widoczne narządy płciowe chłopców, przy odpowiednim ułożeniu, ustalenie płci będzie u nich łatwiejsze. Czasami spodziewając się dziewczynki, trzeba jeszcze trochę poczekać zanim lekarz w 100% potwierdzi płeć.
Z pewnością wybrałaś już ginekologa, który poprowadzi Cię przez całą ciąże. Ten sam lekarz wykona badanie USG, będzie z Tobą, kiedy pierwszy raz usłyszysz bicie serca Twojego maleństwa oraz oznajmi, jaka jest jego płeć.
W 16. tygodniu ciąży dziecko mierzy 11-12 cm długości, a waży 80 g. Twoje maleństwo jest rozmiaru większego jabłka, a to dopiero początek. Jeżeli zastanawiasz się, ile waży płód w 16. tygodniu ciąży – weź do ręki tabliczkę czekolady. Dziecko waży mniej więcej tyle samo! Wykształciło też wszystkie najważniejsze narządy, które teraz będą już tylko rosły.
Zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 16 tygodniu ciąży? Główka zaczyna coraz bardziej przypominać głowę noworodka, oczy znajdują się już na przedzie twarzy i mimo tego, że pozostają zamknięte, zaczynają już funkcjonować. Maluch pod powiekami delikatnie przewraca gałkami ocznymi, co przypomina ruchy wykonywane przez śpiącą osobę. Komórki światłoczułe reagują na silne oświetlenie. Twoje maleństwo ma wciąż przeźroczystą i bardzo cienką skórę, jednak wyglądem zbliża się do wyglądu pełnoprawnego człowieka.
W 16. tygodniu ciąży maluszek zaczyna słyszeć pracę Twoich narządów, takich jak bijące serce czy pracujące jelita. W związku z tym, to idealny czas aby zacząć budować z nim bliższą więź. Nie krępuj się, śmiało rozmawiaj z nim, dzięki czemu przyzwyczai się do Twojego głosu.
Oprócz rozwoju słuchu, w 16. tygodniu ciąży malec nieustannie ćwiczy mięśnie. Poprzez regularne wierzganie i przewracanie się w Twoim brzuchu, coraz więcej partii mięśniowych jest już prawie w pełni rozwiniętych. Dotyczy to również mięśni twarzy – maluch wykrzywia się, dziwi, uśmiecha. Jego wyraz twarzy na ten moment nie jest jeszcze związany z emocjami, a polega jedynie na „badaniu” możliwości swojej twarzy. Pierwszy uśmiech na Twarzy Twojego dziecka zagości dopiero sześć tygodni po narodzinach.
Na ten moment, płód wciąż nie posiada tkanki tłuszczowej, dlatego jego skóra wciąż jest przejrzysta. W 16 tygodniu ciąży wytwarzają się pierwsze gruczoły potowe oraz następuje okres rozwoju wszelkich funkcji życiowych. Dziecko co 40-45 minut oddaje mocz, coraz intensywniej oddycha. Do jego płuc na ten moment trafia jeszcze płyn owodniowy, ale dzięki tym ćwiczeniom, przygotowuje się na swój pierwszy samodzielny oddech po urodzeniu.
Niektóre mamy twierdzą, że już w 16 tygodniu ciąży czuły pierwsze ruchy dziecka. Nie przypominają one jeszcze charakterystycznych kopnięć, są raczej delikatnym mrowieniem. Dlatego też wiele kobiet w ogóle ich na tym etapie nie rozpoznaje. Niemniej jednak możesz być pewna, że maleństwo rosnące w Twoim brzuchu porusza się bardzo często i niezwykle dynamicznie. A pierwsze wyraźne ruchy dziecka odczujesz już niedługo! Będzie to z pewnością niezapomniane przeżycie.
W 16. tygodniu ciąży, poza wykonaniem USG w celu rozpoznania płci, nie ma potrzeby wykonywać żadnych dodatkowych badań. Oczywiście jeżeli dostrzeżesz jakąś nieprawidłowość lub zaczniesz odczuwać ból podbrzusza – koniecznie udaj się do specjalisty. Na ten moment pamiętaj jednak o regularnej suplementacji kwasu foliowego, witaminy D3 oraz DHA – zgodnie z zaleceniami lekarza. Ogranicz wszelkie możliwe źródła stresu, dużo odpoczywaj i nie zapominaj, o mówieniu do dziecka.
Objawy w 16. tygodniu ciąży zaczynają być coraz mniej inwazyjne. Wreszcie odczujesz znaczną poprawę samopoczucia, ustąpią nudności i chroniczne zmęczenie. Niemniej jednak, mimo poprawy kondycji, wciąż bardzo ważny jest Twój wypoczynek i relaks. W 16. tygodniu ciąży najpopularniejszym objawem jest bezsenność. Szalejące hormony, zatkany nos i macica, która naciska na przeponę skutkują problemami z oddychaniem. Aby załagodzić ten symptom, możesz zakupić nawilżacz powietrza i wybierać się na wieczorne spacery przed zaśnięciem.
Możesz również cierpieć na drażliwość i krwawienie dziąseł. We wnętrzu policzka lub na dziąsłach, mogą pojawić się ziarniniaki ropotwórcze – w ciąży to bardzo częsty objaw. Jest powodowany zmianami hormonalnymi, dlatego warto dbać o higienę jamy ustnej w ciąży.
Oprócz tego, do popularnych objawów 16 tygodnia ciąży, należą jeszcze: