W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na czternasty miesiąc swojego życia. Co warto wiedzieć na temat tego okresu? Jakie są przejawy rozwoju fizycznego, intelektualnego oraz społecznego u maluchów, które mają czternaście miesięcy? Jakimi umiejętnościami powinna zadziwiać Cię Twoja pociecha na tym etapie? Co robić, aby 14-miesięczne dziecko rozwijało się w odpowiednim tempie? Już teraz poznaj odpowiedzi na te ważne pytania i sprawuj świadomą opiekę nad swoją córeczką lub synkiem!
Rozwój fizyczny dziecka w 14. miesiącu życia
Zdecydowana większość 14-miesięcznych maluchów porusza się już w pozycji pionowej, rzadziej zalicza upadki oraz stawia coraz bardziej pewne kroki (i to bez podpierania). Często można zaobserwować charakterystyczne kiwanie się na boki, które pozwala utrzymać równowagę (to tak zwany „kaczy chód”). Dzieci są wtedy wyjątkowo ruchliwe, wszędzie ich pełno – leżąc, przewracają się z boku na bok albo wierzgają nóżkami, wspinają się po schodach, schodzą tyłem z łóżka, a nawet zaczynają biegać. Czasami, gdy bardzo im się spieszy, powracają na chwilę do raczkowania, aby potem znów stanąć na własnych nogach i iść do przodu. Rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy, aby upilnować swoje pociechy. Ponadto znacznemu rozwinięciu ulega wtedy również koordynacja 14-miesięcznego dziecka. Większą zręczność widać zwłaszcza podczas spożywania posiłków, kiedy to maluch próbuje samodzielnie operować kubeczkiem i trzymać w dłoni łyżeczkę lub widelczyk.
Rozwój intelektualny dziecka w 14. miesiącu życia
14-miesięczne dzieci rozumieją więcej słów, niż potrafią na razie wypowiedzieć. Znane sobie sylaby lub proste wyrazy wykorzystują, mówiąc do najbliższych osób albo gaworząc w samotności. Dziecko jest uważnym słuchaczem, co pozwala mu poszerzać zasób słownictwa, dlatego odzywając się do maluszka, nie warto używać zdrobnień. Zamiast tego, należy stosować słowa w ich podstawowej formie, a więc takiej, w której chcemy, żeby dziecko je przyswoiło, a potem swobodnie używało. W tym okresie swojego życia dziecko jest bardzo ciekawe świata – wodzi wzrokiem za czymś, co przyciągnie jego uwagę, musi dotknąć każdą nową rzecz, jaka znajdzie się w zasięgu jego rączek (zdarza się, że atrakcyjniejsze są dla niego przedmioty codziennego użytku, a nie zabawki).
Rozwój społeczny dziecka w 14. miesiącu życia
14-miesięczne dziecko bardzo lubi obserwować różne zwierzątka – rybki w akwarium, bawiące się koty, biegające na podwórku psy, czy chomika w klatce. Jeśli w Waszym domu znajduje się pupil, mały odkrywca bez dwóch zdań okaże mu swoje zainteresowanie. Ponadto w sytuacji, gdy wyraźnie zakomunikuje się proste polecenie i wskaże palcem konkretny punkt, maluch jest w stanie wykonać nieskomplikowane zadanie (na przykład wyrzucenie papierka do kosza na śmieci albo powkładanie klocków do pudełka), a tym samym włączyć się w realizację podstawowych obowiązków domowych. W taki sposób mały człowiek uczy się, jak współpracować z innymi.
Co potrafi dziecko w 14. miesiącu życia?
Jakie są charakterystyczne umiejętności dla dzieci, które mają czternaście miesięcy? Na tej liście znajdują się przede wszystkim następujące kwestie:
• zdolność zabawy bardziej zaawansowanymi zabawkami i gadżetami,
• baczne obserwowanie domowników i naśladowanie ich zachowań,
• częste okazywanie sprzeciwu, a więc potwierdzanie swojej niezależności,
• przespanie całej nocy bez wybudzenia się do karmienia,
• schylanie się po interesujący przedmiot znajdujący się na podłodze.
Jak wspierać rozwój dziecka w 14. miesiącu?
Sposobów na wspieranie wszechstronnego rozwoju 14-miesięcznego dziecka jest wiele. Do tych najpopularniejszych należy: udzielanie pochwał nawet za małe sukcesy, pozwalanie na samodzielne ubieranie się, tworzenie torów przeszkód, rozmawianie (zwłaszcza zadawanie pytań, wydawanie poleceń, ale też opowiadanie o tym, co się robi), odwiedzanie nowych miejsc, okazywanie czułości, czytanie książek, ustalanie zasad i egzekwowanie ich przestrzegania, czy udostępnianie ciekawych zabawek i organizowanie angażujących zabaw (zwłaszcza tych ruchowych, zachęcających do wzmożonej aktywności fizycznej – na przykład turlanie piłki). Warto stosować różne metody oraz korzystać zwłaszcza z tych form dostarczania rozrywki, które najbardziej przypadają maluchowi do gustu i wywołują najwięcej radości.
PYTANIA I ODPOWIEDZI:
Co potrafi dziecko w 14. miesiącu?
Na tym etapie rozwoju maluch umie naprawdę dużo, jednocześnie cały czas uczy się nowych rzeczy, ponieważ odważnie eksperymentuje i nie boi się odkrywać tego, co dotychczas było mu nieznane. Warto stymulować dalszy rozwój pociechy, dając mu swobodę w eksploracji otoczenia, jednocześnie zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebuje.
W co bawić się z 14-miesięcznym dzieckiem?
Wspólna zabawa to nie tylko świetny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu, ale i doskonała metoda na wspieranie wszechstronnego rozwoju 14-miesięcznego dziecka. Najlepiej wykorzystywać do tego drewniane układanki, puzzle z dużymi elementami, kolorowe klocki, książeczki z odgłosami zwierząt, sortery, wózki dla lalek, samochodziki, różnej wielkości piłki, czy tablice manipulacyjne (kupione lub wykonane przez rodziców).
Ile powinno mówić 14-miesięczne dziecko?
14-miesięczne dziecko nie dysponuje jeszcze zbyt dużym zasobem słownictwa, ale już wiele rozumie, dlatego stosuje się do prostych poleceń, które są kierowane w jego stronę. Ulubione słowo malucha to „nie”, dlatego chętnie testuje je na najbliższych, co zwykle stanowi przejaw tak zwanego „buntu dwulatka”.
Co powinno niepokoić u 14-miesięcznego dziecka?
Wskazane powyżej umiejętności 14-miesięcznych maluchów to tylko przykłady, ponieważ należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Te informacje należy więc stosować wyłącznie jako wskazówki, jednak gdy u pociechy nie dostrzega się większości tych standardowych przejawów prawidłowego rozwoju, warto skonsultować się z pediatrą.