W trzynastym miesiącu dziecko ma już za sobą zdmuchnięcie jednej świeczki na urodzinowym torcie, wkracza też w całkiem nowy etap – zaczyna drugi rok swojego życia, tym samym oficjalnie kończy się okres, w którym można było nazywać go niemowlakiem. Choć do całkowitej samodzielności Twojej córki lub synka jeszcze daleka droga, musisz przygotować się na to, że również najbliższe dni i tygodnie okażą się kluczowe dla ich rozwoju fizycznego, intelektualnego oraz społecznego. Maluch nadal będzie uczył się czegoś nowego i doskonalił nabyte dotąd umiejętności.
Co potrafi szkrab, który ma trzynaście miesięcy? Już teraz sprawdź, czym może Cię zaskoczyć 13-miesięczne dziecko, poznaj też sposoby, dzięki którym skutecznie zadbasz o jego prawidłowy rozwój!
Rozwój fizyczny dziecka w 13. miesiącu życia
Rozwój fizyczny dziecka, które ma trzynaście miesięcy, to w głównej mierze wszystko, co związane z poruszaniem się (na własnych nogach albo raczkując). Możliwość przemieszczania się coraz dalej i dalej, daje maluchowi szansę na eksplorowanie otoczenia. Dziecko wtedy dziarsko rusza naprzód, jednak od czasu do czasu zatrzymuje się, aby sprawdzić, czy mama i tata znajdują się blisko.
Na tym etapie maluch potrafi łapać przedmioty w rączki, klaskać w dłonie, a także machać na pożegnanie. Na liście typowych dla niego umiejętności znajduje się również sprawne manipulowanie palcami u dłoni, wstawanie z siadu oraz siadanie ze stania, natomiast silne mięśnie nóg pozwalają szkrabowi wytrzymać przez długi czas kucając. Warto mieć świadomość, że 13. miesiąc życia dziecka to czas, w którym mały człowiek rośnie i przybywa na wadze znacznie wolniej niż wcześniej.
Rozwój intelektualny dziecka w 13. miesiącu życia
Rozwój fizyczny idzie w parze z rozwojem intelektualnym. Trzynastomiesięczne dziecko wyruszając pod okiem rodziców na różne wyprawy, kształtuje swoją osobowość – zaspokaja ciekawość, stawia czoła wyzwaniom, uczy się pokonywać słabości. Ten etap to także dogodny czas na wytyczanie granic. Konieczne jest wskazywanie na miejsca, gdzie czyha niebezpieczeństwo (np. znajdujące się w kuchni urządzenia, czy rozmieszczone w całym mieszkaniu gniazdka elektryczne). Dziecko, które ma trzynaście miesięcy, zna już naprawdę wiele emocji (zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych). W tym okresie uczy się, jak sobie z nimi radzić.
Rozwój społeczny dziecka w 13. miesiącu życia
13-miesięczne dziecko potrafi wypowiadać kilka pojedynczych słów – świadomie używa określeń „mama” i „tata”. Komunikaty, które chce przekazać, wzmacnia i obrazuje za pomocą przekazu niewerbalnego, a więc mowy ciała, czyli mimiki twarzy oraz wykonywanych gestów. W 13. miesiącu swojego życia maluch wykazuje dużą nieufność względem nieznanych osób lub takich, z którymi rzadko przebywa (po prostu nie są mu oni potrzebni, wystarczą mu rodzice, ewentualnie rodzeństwo). Natomiast, gdy znajduje się „wśród swoich”, pokazuje, że ma poczucie humoru – dziecko jest w takich okolicznościach wesołe, a na twarzy ma uśmiech. Jednak nie wyklucza to tego, że trzynastomiesięczny szkrab potrafi się też zbuntować i pokazać swoje drugie, mniej łagodne oblicze. Często nasila się wtedy lęk przed rozstaniem (zwłaszcza z mamą, która decyduje się wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim).
Co potrafi dziecko w 13. miesiącu życia?
Doskonale widać więc, że dziecko w 13. miesiącu życia potrafi już naprawdę wiele. Ważne, aby starać się w jak największym stopniu stymulować jego dalszy rozwój. Receptą na sukces jest tutaj zwłaszcza dawanie maluchowi swobody w podejmowanych przez niego działania, przy jednoczesnym robieniu wszystkiego, co niezbędne, żeby zagwarantować mu bezpieczeństwo.
Jak wspierać rozwój dziecka w 13. miesiącu?
Dobra informacja jest jednak następująca – rozwój 13-miesięcznego dziecka można wspierać na wiele sposobów pozwalających mu na samodzielne poznawanie świata. Jak spędzać czas z córką lub synkiem, aby nie tylko świetnie się bawić, ale i uczyć czegoś nowego? Oto najciekawsze propozycje:
• zgadywanki,
• szukanie ukrytych przedmiotów,
• wykonywanie ćwiczeń poprawiających sprawność manualną (np. wkładanie klocków do pudełka),
• mówienie do malucha (w tym zadawanie pytań oraz wydawanie prostych poleceń), aby wspomagać naukę języka,
• czytanie dziecku książek,
• wykładanie rzeczy z szuflad i wkładanie ich tam z powrotem,
• zabieranie pociechy na pobliski plac zabaw,
• wykorzystywanie zabawek, które przypominają przedmioty codziennego użytku.
PYTANIA I ODPOWIEDZI:
W związku z 13. miesiącem życia dziecka w głowach rodziców i opiekunów maluchów w takim wieku pojawia się wiele wątpliwości oraz pytań. Poniżej prezentujemy te, które powtarzają się najczęściej, wskazujemy także odpowiedzi na nie.
Dlaczego 13-miesięczne dziecko nie chodzi?
13-miesięczne dzieci są coraz bardziej mobilne – część z nich ma już za sobą wykonanie pierwszego kroku (całkowicie samodzielnie albo podpierając się o meble, czy trzymając kogoś za rękę), natomiast inne przemieszczają się raczkując. Najważniejsze, aby pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i zaczyna chodzić, gdy jest na to gotowe. W razie niedostrzegania u pociechy umiejętności związanych z poruszaniem się trzeba skonsultować się z pediatrą.
Dlaczego 13-miesięczne dziecko budzi się w nocy?
Jest wiele czynników, przez które 13-miesięczne dziecko wybudza się w trakcie nocnego wypoczynku. Najczęstsze przyczyny to: ból (odczuwany na przykład w związku z ząbkowaniem), potrzeba bliskości z rodzicami, głód, brudna pieluszka, złe sny, czy zbyt wysoka temperatura powietrza panująca w pokoju, w którym maluch śpi.
Co powinno niepokoić u 13-miesięcznego dziecka?
Do zachowań trzynastomiesięcznych dzieci, które mogą wzbudzać niepokój, zalicza się zwykle: opóźnienia w nauce chodzenia, czy nawyk wkładania wszystkiego do buzi (szczególnie niebezpieczne są drobne przedmioty, którymi maluch może się zadławić). Zagrożeniem dla maluchów uczących się chodzić są także kanty szafek, czy stołów, o które uderzenie sprawia, że chociażby na głowie pojawia się guz, siniak lub otarcie (konieczne jest zabezpieczenie tych części mebli).