11. tydzień ciąży
Updated on Wrzesień 20, 2024
Utworzono Styczeń 5, 2024
Updated on Wrzesień 20, 2024
Utworzono Styczeń 5, 2024
Spis treści:
Który to miesiąc ciąży?
11. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele
11. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka
11. tydzień ciąży — jakie badania?
11. tydzień ciąży — objawy i odczucia
Ostatnio na naszym blogu: Letnie spacery
Ogólnie przyjęło się, że ciążę określa się w miesiącach. Jednak lekarze operują również trymestrami oraz tygodniami, a niektórzy nawet liczą ją w dniach. 11 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni, zamykających 1 trymestr. Jeżeli obliczenie, który to miesiąc ciąży sprawia Ci kłopot, warto skorzystać z dostępnych kalendarzy ciążowych.
W trakcie 11 tygodnia ciąży Twoje dziecko wciąż nieustannie się rozwija, osiąga już długość 5 cm i wagę 8 gramów.
W trzecim miesiącu ciąży Twoja macica ma rozmiar porównywalny do grejpfruta, Twoje ciało zaczyna się delikatnie zmieniać. A to dopiero początek, ponieważ pod koniec ciąży będzie ona o wiele, wiele większa. Niektóre przyszłe mamy zauważają kilka centymetrów więcej w obwodzie, inne skarżą się na utratę wagi. Jeżeli to Twoja kolejna ciąża, to na tym etapie uwypuklenie nad spojeniem łonowym stanie się wyraźnie widoczne. W innym wypadku jedynie delikatnie będzie się odznaczało w dolnej części podbrzusza.
Z pewnością już wcześniej dostrzegłaś, że częściej niż zwykle musisz udawać się do toalety. Jest to efekt podwojonej pracy nerek, które teraz szczególnie intensywnie pozbywają się wszelkich szkodliwych toksyn z organizmu. Oprócz tego na Twój pęcherz naciska teraz powiększona macica. Pamiętaj, że nie oznacza to, że możesz mniej pić – wręcz przeciwnie. Powinnaś przyjmować co najmniej dwa litry płynów dziennie, a w upalne dni jeszcze więcej. W ten sposób unikniesz odwodnienia. Ogranicz jednak napoje o działaniu moczopędnym, które zawierają kofeinę i jej pochodne (kawa, herbata, gazowane napoje).
W 11. tygodniu ciąży zauważysz o wiele większą ilość śliny w swojej jamie ustnej, niż zazwyczaj. Mogą Ci dokuczać również wrażliwe i lekko krwawiące dziąsła. Jednak nie powinno to wzbudzać Twojego niepokoju, jest to zupełnie normalny stan. Dziąsła mogą na dalszym etapie krwawić nawet jeszcze bardziej, dlatego już teraz zalecamy wymianę szczoteczki na łagodniejszą i stosowanie delikatnych past do zębów.
Niektóre przyszłe mamy już w 11. tygodniu ciąży dostrzegają na swoim brzuchu ciemną linię, zwaną linea negra. Jest ona efektem zwiększonej produkcji melanotropiny, czyli hormonu, który odpowiada za ilość barwnika melaniny w naszym organizmie. Linea negra nie pojawi się u wszystkich kobiet, zwłaszcza jeśli kobieta ma jasną karnację. A jeżeli się pojawi, to również nie ma powodu do obaw, ponieważ zniknie na kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.
Oprócz tego, na tym etapie ciąży możesz dostrzec włoski w nietypowych miejscach na ciele, np. na brzuchu. Ciemne włoski mogą także pojawić się na twarzy. Jednakże pocieszające jest z pewnością to, że w 11 tygodniu ciąży, włosy na głowie wyglądają lepiej, niż kiedykolwiek.
W 11 tygodniu ciąży dziecko zadomowiło się już w macicy i jest odporniejsze na wszelkie szkodliwe czynniki. Zakończył się dla niego okres zarodkowy, rozpoczął okres płodowy. Jego serduszko jest już ukształtowane, zaczyna także funkcjonować mózg. U Twojego dziecka, jedenasty tydzień ciąży to czas gwałtownego tworzenia się neuronów w mózgu. Powstaje ich nawet piętnaście milionów na godzinę! Wytwarzają się również tkanki mózgu, które są odpowiedzialne za obsługiwanie równolegle rozwijających się narządów zmysłów.
Głowa nareszcie odchyla się do tyłu, szyja zwęża się i wydłuża. Pod powiekami zaczynają tworzyć się tęczówki, jednak oczka w 11 tygodniu ciąży zamykają się i pozostaną zamknięte do 25 tygodnia ciąży. Ciało Twojego maleństwa zaczyna się prostować, tułów staje się dłuższy. Powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci. Jeśli to dziewczynka, kształtują się także jajniki. U chłopców jądra zaczynają produkcję testosteronu.
W trakcie badania USG widoczna może być już pępowina, która pełni niezwykle ważną rolę w życiu płodu. Dzięki niej, z łożyska transportowana jest krew, w której znajdują się składniki odżywcze oraz tlen. W ten sam sposób odbierane są produkty przemiany materii.
W 11 tygodniu ciąży szczególnie szybko rozwija się wątroba, która wypełnia już niemal całą jamę brzuszną. Za niedługo rozpocznie swoją niezwykle ważną funkcję, jaką jest produkcja krwi. Później funkcję te przejmie szpik kostny. Trzustka zaczyna wydzielać insulinę do krwi, nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach.
Twoje dziecko wykonuje bardzo subtelne i delikatne ruchy rączkami i nóżkami. Jest to niezbędne do wyrobienia mięśni, jednak niewyczuwalne dla mamy. W połowie 11. tygodnia kciuk odseparowuje się od pozostałych palców i zaczyna brać udział w zaciskaniu piąstek.
Ciekawe jest to, że całe ciało Twojego maleństwa, z wyjątkiem języka, jest już wrażliwe na dotyk. Maluch potrafi już przełykać oraz wystawiać i chować język. Wstępnie formują się małżowiny uszne. Wytwarzają się także zalążki wszystkich dwudziestu zębów mlecznych.
Rozpoznanie płci dziecka to dla rodziców jeden z ważniejszych i bardziej emocjonalnych momentów ciąży. 11 tydzień. to dobry czas by wykonać USG genetyczne. Na podstawie trzech parametrów określa się wtedy, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie USG genetyczne powinno się wykonać między 11-14 tygodniem ciąży. Określenie „genetyczne” dotyczy pomiarów płodu, które są wykonywane przez lekarza na monitorze. Ginekolodzy w ten sposób wykluczają niektóre schorzenia.
Wykonanie badania USG genetycznego pozwala sprawdzić obecność narządów: serca, żołądka, pęcherza moczowego, ścian powłok jamy brzusznej, żołądka i kręgosłupa. Ocenia się wtedy ich rozwój i sprawdza przepływy krwi. Dodatkowo analizuje się, czy nie pojawiły się inne wady rozwojowe, takie jak na przykład rozszczep cewy nerwowej. Może on być efektem zbyt niskiego poziomu kwasu foliowego w pierwszym trymestrze ciąży.
Skala Brazeltona - czym jest skala oceny zachowania noworodka?
Prawdą jest, że każda ciąża jest inna, a każda kobieta przeżywa ją na swój indywidualny sposób. Jednakże pewne symptomy i dolegliwości powtarzają się, dlatego warto wiedzieć, czego można spodziewać się po tym okresie. Objawy w 11. tygodniu ciąży, które pojawiają się najczęściej, to:
Szczególnie ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w 11. tygodniu ciąży są silne zawroty głowy, a nawet omdlenia. Są one efektem zarówno powiększającego się sytemu krążenia, jak również ewentualnych wymiotów i braku apetytu. Są one niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do upadków i obrażeń głowy. Pamiętaj, aby nie wstawać zbyt szybko, dużo wypoczywać i relaksować się.
Powinnaś także regularnie spożywać mniejsze porcje posiłków, dzięki czemu utrzymasz odpowiedni poziom cukru w organizmie. Wpłynie to na Twoje samopoczucie i zredukuje w przyszłości ryzyko cukrzycy ciążowej.
W 11 tygodniu ciąży warto mieć na uwadze problem, który dotyka nawet 40% kobiet, czyli żylaki. Mają one przeważnie podłoże genetyczne, częściej występują u kobiet, które już przed ciążą się z nimi zmagały. Jeżeli znajdujesz się w grupie z predyspozycją do żylaków, powinnaś już teraz wprowadzić działania zmniejszające ryzyko ich wystąpienia. Unikaj zatem długiego stania i siedzenia. Polecamy spacery, basen oraz gimnastykę. Zrezygnuj z obcisłej odzieży i bielizny oraz z butów na obcasie. Możesz także polewać stopy chłodną wodą pod prysznicem. Często odpoczywaj z uniesionymi nogami, a w momencie gdy dostrzeżesz jakieś niepokojące objawy (np. puchnące lub sine stopy) udaj się do lekarza.
Warto w trakcie ciąży spożywać witaminy:
W 11. tygodniu ciąży kobieta może odczuwać stopniowe ustępowanie wczesnych objawów ciąży, takich jak nudności i zmęczenie. Hormonalne zmiany nadal mogą powodować wahania nastroju oraz wrażliwość piersi. Może pojawić się uczucie większej energii, ale także zwiększone zapotrzebowanie na sen. U niektórych kobiet mogą występować bóle głowy lub zawroty. Warto zwracać uwagę na dietę, nawodnienie oraz regularną aktywność fizyczną, aby wspierać samopoczucie.
W 11. tygodniu ciąży niepokojące mogą być silne bóle brzucha, krwawienie lub brunatne plamienie, które mogą wskazywać na ryzyko poronienia. Utrzymujące się silne mdłości, wymioty prowadzące do odwodnienia, brak przyrostu wagi, czy nagłe obrzęki mogą także wymagać konsultacji lekarskiej. Jeśli kobieta odczuwa, że coś jest nie tak, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, który oceni sytuację i zleci ewentualne badania.
W 11. tygodniu ciąży brzuch może być lekko zaokrąglony, ale u wielu kobiet zmiany w obwodzie brzucha mogą być jeszcze mało widoczne. Zdarza się, że brzuch jest bardziej wypukły wieczorem z powodu wzdęć i gromadzenia się gazów. U kobiet, które już rodziły, brzuch może być bardziej widoczny wcześniej. Ubrania mogą zaczynać być ciaśniejsze w talii, co może sugerować, że ciało zaczyna się zmieniać w odpowiedzi na rozwijający się płód.
W 11. tygodniu ciąży płód ma około 4-5 cm długości od ciemienia do pośladków (CRL) i waży około 7-8 gramów. Jego wielkość można porównać do małej śliwki lub dużej truskawki. W tym czasie płód intensywnie się rozwija – zaczynają formować się pęcherzyki płucne, kości stają się bardziej twarde, a narządy wewnętrzne kontynuują swój rozwój. Chociaż płód jest jeszcze mały, rozwój poszczególnych układów jest już bardzo zaawansowany.