Opuchlizna i obrzęki w ciąży — Jak je zwalczyć?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Istnieje wiele czynników mających wpływ na występowanie obrzęków nóg w ciąży. Jest to typowy objaw zatrzymywania się wody w organizmie. Jej nadmiar kumuluje się w tkankach nóg, a także dłoni i stóp, niekiedy także twarzy. Nie bez winy jest tu zwiększająca swoją objętość macica, która od końca pierwszego trymestru rośnie nawet centymetr tygodniowo. Ciężar rosnącego pod Twoim sercem maluszka ma tu ogromne znacznie – powiększający się brzuch dodatkowo uciska żyły odpowiedzialne za transport krwi z nóg z powrotem do serca, co znacząco spowalnia swobodny odpływ krwi z kończyn.
Zapewne nie będzie łatwo, ale ogranicz sól do minimum – jej nadmierna ilość zatrzymuje wodę w organizmie. Sól z powodzeniem zastąpisz ziołami a w połączeniu z odpowiednim nawodnieniem usprawnisz obieg płynów w ramach gospodarki wodnej Twojego ciała. Sięgaj częściej po napary ziołowe i owocowe herbatki, a rzadziej po słodzone napoje i kawę.
Szczególnie latem puchnięcie nóg doskwiera jeszcze bardziej – cały organizm musi pracować na zwiększonych obrotach. Staraj się nie przemęczać i odpoczywaj, kiedy tylko nadarzy się okazja. Nie bez znaczenia będzie pozycja, w jakiej zaczerpniesz relaksu – Twoje stopy powinny znajdować się wyżej niż serce, co ułatwi odpłynięcie krwi – możesz podłożyć wałek, poduszkę, zagłówek itp. Leżąc staraj się jak najczęściej odpoczywać na lewym boku, dzięki czemu nie będziesz uciskać żyły głównej. W upalne dni ulgę przyniesie Ci chłodna kąpiel – zanurz stopy na kilka minut w wodzie z dodatkiem soli lub płatków kwiatów. Jeśli taka kąpiel nie będzie możliwa, już samo otulenie nóg chłodnym ręcznikiem może mieć zbawienny wpływ na Twoje samopoczucie.
Ciąża to taki stan, w którym wygoda odgrywa znaczącą rolę. Noszenie obcisłych ubrań i ciasnego obuwia na pewno nie sprzyja Twoim nogom. Zrezygnuj ze spodni z wąskimi nogawkami, pończoch i mocno uciskających nogi skarpetek. Możesz zainwestować w specjalne rajstopy dla kobiet w ciąży, które mają działanie ściągające i nie dopuszczają do gromadzenia się płynów wokół kostek. Niestety, wysokie obcasy również nie pomogą stopom w zapewnieniu im dobrej kondycji. Wybieraj raczej płaskie buty lub na niewysokim obcasie, z szerokimi noskami, wykonane z naturalnego, przewiewnego materiału. Warto rozważyć zakup modelu o rozmiar większego niż zwykle.
Nie tylko stopom, ale i całemu ciału potrafi przynieść upragnioną ulgę. Zapewnij swoim stopom masaż tak często, jak będzie to możliwe. Oczywiście z dużym brzuszkiem będzie Ci ciężko zadbać o to samodzielnie, dlatego przyda się wsparcie w postaci bliskiej Ci osoby, partnera lub profesjonalisty.
Jakie ćwiczenia na spuchnięte nogi w ciąży? O ile w upalne dni ostatnie, na co znajdziesz siły, to ćwiczenia, staraj się przekonać, że aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania obrzękom. Ruch usprawnia krążenie krwi i poprawia kondycję żył. Jeśli „ćwiczenia” brzmią dla Ciebie zbyt złowrogo, pomyśl, że nawet najprostsze czynności, takie jak kręcenie stopami czy zginanie i prostowanie nóg, przyczynią się do poprawy Twojego samopoczucia! Jeśli czujesz się na siłach, sięgaj po więcej, pamiętając, aby forma ćwiczeń była dla Ciebie odpowiednia i sprawiała radość. Jeśli żaden ze wspomnianych sposobów nie przyniesie Ci ulgi, a opuchlizna pojawia się także na twarzy i całym ciele lub gdy puchniesz w oczach i towarzyszy temu wysokie ciśnienie, koniecznie udaj się do lekarza. Obrzęki mogą sprawiać Ci dyskomfort nawet jeszcze przez jakiś czas po porodzie, to nadal normalna reakcja organizmu. W każdym okresie, czy to podczas ciąży, czy po narodzinach maleństwa, bądź dla siebie dobra i nie zapominaj o pielęgnacji i odpoczynku.