Zrozumieć różnice: organiczny, wegański, naturalny
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Wrzesień 13, 2022
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Wrzesień 13, 2022
Kosmetyk organiczny to taki, który jest produkowany z czystego surowca, pozyskiwanego ze zrównoważonych upraw, bez pestycydów, o ekologicznej strukturze. Dodatkowo, ponieważ ma „czystą” formułę, ma lepsze powinowactwo do skóry, przynosząc niezakłócone związkami chemicznymi efekty. Kosmetyki organiczne nie są testowane na zwierzętach, choć nie zawsze można je uznać za wegańskie, ponieważ w swoich recepturach mogą zawierać np. wosk pszczeli.
Kosmetyki naturalne nie zawierają w swoim składzie składników chemicznych i substancji toksycznych. Ponadto muszą zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, a pozostałe 5% powinny stanowić dozwolone substancje syntetyczne. Kosmetyki naturalne również nie są testowane na zwierzętach i podobnie jak kosmetyki organiczne, niekoniecznie muszą być uważane za wegańskie. Kosmetyki wegańskie są w 100% wolne od składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak np. wosk pszczeli, kolagen, albumina, czy żelatyna. W procesie ich produkcji żaden z etapów nie uwzględnia testów na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie również nie oddziałują negatywnie na środowisko, jednak nie zawsze można je uznać za organiczne czy naturalne, ponieważ mogą zawierać w swoim składzie substancje chemiczne, takie jak np. silikony. Zazwyczaj produkty wegańskie są etykietowane i łatwo identyfikowane przez konsumentów znakiem „Vegan” na opakowaniu, który gwarantuje, że produkt nie był testowany na zwierzętach i nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego lub pochodnych.
Kosmetyki wegańskie są w 100% wolne od składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak np. wosk pszczeli, kolagen, albumina, czy żelatyna. W procesie ich produkcji żaden z etapów nie uwzględnia testów na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie również nie oddziałują negatywnie na środowisko, jednak nie zawsze można je uznać za organiczne czy naturalne, ponieważ mogą zawierać w swoim składzie substancje chemiczne, takie jak np. silikony. Zazwyczaj produkty wegańskie są etykietowane i łatwo identyfikowane przez konsumentów znakiem „Vegan” na opakowaniu, który gwarantuje, że produkt nie był testowany na zwierzętach i nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego lub pochodnych.
Na koniec jeszcze jeden termin, wpisuje się w świadome wybory konsumenckie: Clean Beauty. Można powiedzieć, że jest to ruch, który odnosi się do produktów wolnych od wątpliwych substancji, które mogą powodować uszkodzenia skóry, jak np. triklosan, filtry takie jak benzofenon-3, PABA, formaldehyd, BHA itp. Lista ta stale się zmienia wraz z postępem badań.