Ulewanie u niemowląt, a refluks — czym się objawia i jak odróżnić?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
O tym, jak odróżnić niegroźne ulewanie od refluksu i jak sobie z nim radzić przeczytacie poniżej.
Ulewanie najczęściej występuje zaraz po zakończonym posiłku, około 2-3 łyżeczki delikatnie strawionego pokarmu wydostaje się z buzi maluszka. Treść wyglądem przypomina twaróg i ma lekko kwaśny zapach. Taka ilość zwracanego pokarmu nie ma wpływu na odpowiedni przyrost masy ciała dziecka i jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy to znaczy, że nie ma powodów do niepokoju.
Jest kilka sprawdzonych sposobów, aby wyeliminować ulewanie po posiłkach. Przede wszystkim staraj się karmić maleństwo tak, aby główkę miało zawsze wyżej niż resztę ciała. Po skończonym posiłku nie zaczynajcie od razu zabawy lub przewijania, ponoś maluszka w pozycji pionowej, do czasu, aż mu się odbije. Postaraj się oszacować ile maluch zjada, gdyż zbyt duża ilość spożywanego posiłku to jedna z najczęstszych przyczyn ulewania u niemowląt.
Ponadto unikaj sytuacji, w których dziecko jest bardzo głodne, będzie wtedy jeść dość łapczywie, łapiąc gwałtownie powietrze, co również powoduje cofanie się pokarmu. Najbezpieczniej jest karmić dziecko częściej, ale podawać mu małe porcje, żołądek będzie miał wtedy czas strawić dostarczany mu pokarm.
W przeciwieństwie do niegroźnego ulewania, podczas choroby refluksowej dziecko odczuwa nieprzyjemne pieczenie w gardle spowodowane cofaniem się pokarmu. Może być wtedy niespokojne, popłakiwać bądź wręcz unikać przyjmowania jedzenia. Refluks u noworodków objawia się gwałtownymi wymiotami zarówno po posiłku, jak i w przerwach między nimi. Maluszek cierpiący na zaburzenia żołądkowo-przełykowe przestaje przybierać na wadze, częściej kaszle i ma świszczący oddech. Jeśli zauważyłaś którekolwiek z powyższych objawów u swojego maleństwa, powinnaś jak najszybciej udać się do specjalisty.
Zdiagnozowanie tej choroby nie jest łatwe i z pewnością zostaniecie skierowani na szereg badań endoskopowych i radiologicznych, w tym 24 godzinną pH-metrię przełyku, potwierdzającą wstępną diagnozę. Jeśli choroba jest w początkowym stadium, bardzo możliwe, że wystarczy zmienić dietę dziecka, aby zatrzymać jej rozwój. W takim przypadku lekarz najczęściej zaleca wprowadzenie specjalnego mleka z oznaczeniem AR przeznaczonego dla dzieci z zaburzeniami pokarmowymi.
Zawiera ono dodatkową ilość skrobi ziemniaczanej lub innych substancji zagęszczających, które kondensują pokarm w żołądku zapobiegając nadmiernemu ulewaniu i wymiotom. Wskazane jest, aby przed każdym posiłkiem masować brzuszek dziecka w celu pobudzenia perystaltyki jego jelit. To zrozumiałe, że każde najmniejsze ulewanie dziecka może wzbudzać niepokój rodziców, jednakże cofanie się pokarmu występuje u ponad połowy niemowlaków i w większości przypadków nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.