Rozwój słuchu dziecka – co i jak słyszy niemowlę?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Grudzień 6, 2021
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Grudzień 6, 2021
Słuch niemowlaka jest rozwinięty już w chwili jego urodzenia. Donoszone dziecko reaguje na głośne bodźce dźwiękowe takie jak: klaśnięcie, krzyk czy hałas spowodowany upadkiem przedmiotu. Rodzice dzięki poniżej opisanym reakcjom, wiedzą, że ich dziecko słyszy:
Słuch dziecka zaczyna się rozwijać już w brzuchu mamy. Maluch w życiu płodowym od około 20 tygodnia ciąży zaczyna słyszeć dźwięki, których częstotliwość jest niska. W trzecim trymestrze ciąży rozpoznaje głos swojej mamy i muzykę, której ona często słucha. Po narodzinach znajome mu dźwięki z łona matki działają na niego kojąco i uspokajająco. Słuch dziecka w momencie urodzenia jest już znacznie rozwinięty.
Między 4 a 6 miesiącem życia maluszek zaczyna reagować na głos rodziców, a między 7 a 10 miesiącem powinien reagować na bodźce akustyczne oraz próbować naśladować dźwięki z otoczenia. W okolicach 10 miesiąca życia dziecko powinno reagować na swoje imię. Warto zadbać o spokój maluszka, który zwłaszcza zaraz po narodzinach źle reaguje na nagłe i donośne dźwięki. Każde dziecko jest inne i jednym hałas w ogóle nie przeszkadza, innym zaś bardzo.
Rodzice powinni udać się do specjalisty, gdy któraś z poniżej opisanych sytuacji dotyczy ich dziecka:
Prawidłowa higiena uszu niemowlaka jest bardzo ważna. Produkcja woskowiny jest zjawiskiem całkowicie normalnym i nie powinna martwić rodziców. Należy jednak pamiętać, że gdy uszy są zbyt często czyszczone, wówczas może dojść do jej nadmiernej produkcji. Podczas kąpieli należy przemywać małżowiny tak jak resztę ciała dziecka, następnie wysuszyć uszy ręcznikiem lub pieluszką. Nadmiar woskowiny z małżowiny należy usunąć przy pomocy specjalnych patyczków do uszu dla niemowląt.