#Poród i narodziny

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha
Rozejście mięśnia prostego brzucha to sytuacja, kiedy dwa brzuśce mięśnia prostego brzucha się od siebie oddalają. Kresa biała, które je łączy rozciąga się i osłabia.
Zjawisko to zachodzi u każdej kobiety pod koniec ciąży, kiedy brzuch jest maksymalnie rozciągnięty i mięśnie uzyskują maksimum rozciągnięcia. Dlatego też konieczne jest wzmacnianie mięśni głębokich brzucha, praca nad postawą i ergonomią pracy, aby rozejścia nie pogłębić i nie doprowadzić do negatywnych tego następstw.

Przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha

Oczywiście nie mamy wpływu na wielkość brzucha podczas ciąży, uwarunkowań genetycznych czy silne parcie podczas porodu. Mogą być to przyczyny nieuniknionego rozejścia mięśni prostych brzucha. Jednakże rozważne ćwiczenia oraz konsultacja z fizjoterapeutą będzie tu koniecznością.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  1. Nie dźwigamy ciężkich rzeczy,
  2. Nie przemy w toalecie,
  3. Unikamy zbyt intensywnych ćwiczeń, zwłaszcza brzuszków lub podporów,
  4. Wstajemy z łóżka przez pozycję boczną.

Rozejście mięśni brzucha zaczyna być problemem, kiedy wada powiększa się stale i mięśnie nie powracają do swoich funkcji. Schorzenie dotyczy mięśni brzucha, ale problem będzie dotyczył całego ciała. Rozejście prowadzi do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego i efektem tego będzie wypychanie mięśni brzucha w przód a dna miednicy do dołu. Wówczas mięśnie tułowia przestają pracować optymalnie. Powrót do optymalnej funkcji mięśni jest kluczowy, dlatego rehabilitacja rozejścia nie będzie polegać na samej zmianie odległości pomiędzy mięśniami brzucha. Najważniejsze będzie znalezienie przyczyny problemu i przywrócenie prawidłowego wzorca pracy mięśni głębokich brzucha.

Oznacza to, że nie ma jednego sposobu leczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jest to praca indywidualna pod opieką fizjoterapeuty lub trenera. Gotowe zestawy treningowe tu nie pomogą. U każdej kobiety przyczyna rozejścia mięśnia prostego brzucha może być zupełnie inna. Inne będą również sposoby na radzenie sobie z tym problemem.

Konieczna będzie praca nad oddechem, postawą, ergonomią i świadomością ciała oraz funkcjonalnym, naturalnym ruchem naszego ciała. Z tej przyczyny lepiej jest pracować nad rozluźnieniem a nie wzmocnieniem naszego ciała.

Jak zapobiegać rozejściu mięśnia prostego brzucha

Podsumowując, nie wielkość rozejścia a umiejętność aktywizacji mięśni głębokich brzucha uznaje się za funkcjonalne. To znaczy, kiedy śmiejesz się, kichasz czy kaszlesz, twój brzuch nie jest wypychany w przód a mięśnie dna miednicy w dół. Podczas podnoszenia głowy w pozycji na plecach brzuch nie stożkuje. Kiedy coś podnosimy, biegamy, skaczemy mięśnie głębokie aktywują się, dają wsparcie adekwatne do ruchu i obciążenia. Kiedy wszystko działa prawidłowo, uważamy, że nasze mięśnie głębokie brzucha są zrehabilitowane.

Na koniec propozycja kilku ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie brzucha i pomogą poczuć się lepiej:

  1. Oddech przeponowy - ćwiczenie można wykonać w pozycji siedzącej, lub stojącej:
    1. Kładziemy dłonie na dolne żebra i lekko je dociskamy,
    2. Robimy wdech nosem i kierujemy nasz oddech w miejsce, gdzie położone są dłonie na żebrach, wygląda to jakbyśmy chcieli je rozsunąć na boki,
    3. Barki nie unoszą się do góry,
    4. Oddychamy spokojnie 8-10 razy, stopniowo wydłużamy oddech.
       
  2. Oddech przeponowy z oporem - taśma, lub guma theraband. Ćwiczenie to można również wykonać w pozycji siedzącej lub stojącej:
    1. Owijamy taśmę lub gumę wokół dolnych żeber,
    2. Z wdechem rozciągamy gumę wokół żeber,
    3. Robiąc wydech skupiamy się nad schowaniem się żeber i powrotem ich do pozycji
    4. Oddychamy spokojnie 8-10 razy.
       
  3. Chowanie lordozy lędźwiowej - pozycja leżąc na plecach, kolana ugięte, stopy oparte o matę, kręgosłup w neutralnej pozycji:
    1. Z wydechem próbujemy docisnąć kręgosłup lędźwiowy do podłoża, aktywujemy przy tym mięśnie dna miednicy i brzucha - jakbyśmy chcieli je podciągnąć do góry,
    2. Z wdechem rozluźniamy się,
    3. Powtarzamy około 10 razy.
       
  4. Ściskanie piłki w leżeniu na plecach - pozycja leżąc na plecach, kolana ugięte, stopy oparte o podłoże, kręgosłup w pozycji neutralnej:
    1. Pomiędzy kolanami dajemy piłkę,
    2. Z wydechem ściskamy naszymi udami piłkę, przy tym napinamy mięśnie brzucha i dna miednicy- jakbyśmy chcieli je podciągnąć do góry,
    3. Nie odrywamy pośladków od podłogi, z wydechem rozluźniamy się. Piłka nie może nam wypaść.
    4. Powtarzamy około 10 razy.

 

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla młodych i przyszłych mam!

 

Autorka artykułu: Mgr Anna Skomro - Fizjoterapeutka

Założycielka Fiz-Osteo, absolwentka fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zajmuje się terapią niemowląt, dzieci i dorosłych. W swojej działalności skupia się na pracy osteopatycznej z niemowlętami i osobami dorosłymi.