Rozejście mięśnia prostego brzucha
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Wrzesień 23, 2022
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Wrzesień 23, 2022
Oczywiście nie mamy wpływu na wielkość brzucha podczas ciąży, uwarunkowań genetycznych czy silne parcie podczas porodu. Mogą być to przyczyny nieuniknionego rozejścia mięśni prostych brzucha. Jednakże rozważne ćwiczenia oraz konsultacja z fizjoterapeutą będzie tu koniecznością.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Rozejście mięśni brzucha zaczyna być problemem, kiedy wada powiększa się stale i mięśnie nie powracają do swoich funkcji. Schorzenie dotyczy mięśni brzucha, ale problem będzie dotyczył całego ciała. Rozejście prowadzi do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego i efektem tego będzie wypychanie mięśni brzucha w przód a dna miednicy do dołu. Wówczas mięśnie tułowia przestają pracować optymalnie. Powrót do optymalnej funkcji mięśni jest kluczowy, dlatego rehabilitacja rozejścia nie będzie polegać na samej zmianie odległości pomiędzy mięśniami brzucha. Najważniejsze będzie znalezienie przyczyny problemu i przywrócenie prawidłowego wzorca pracy mięśni głębokich brzucha.
Oznacza to, że nie ma jednego sposobu leczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jest to praca indywidualna pod opieką fizjoterapeuty lub trenera. Gotowe zestawy treningowe tu nie pomogą. U każdej kobiety przyczyna rozejścia mięśnia prostego brzucha może być zupełnie inna. Inne będą również sposoby na radzenie sobie z tym problemem.
Konieczna będzie praca nad oddechem, postawą, ergonomią i świadomością ciała oraz funkcjonalnym, naturalnym ruchem naszego ciała. Z tej przyczyny lepiej jest pracować nad rozluźnieniem a nie wzmocnieniem naszego ciała.
Podsumowując, nie wielkość rozejścia a umiejętność aktywizacji mięśni głębokich brzucha uznaje się za funkcjonalne. To znaczy, kiedy śmiejesz się, kichasz czy kaszlesz, twój brzuch nie jest wypychany w przód a mięśnie dna miednicy w dół. Podczas podnoszenia głowy w pozycji na plecach brzuch nie stożkuje. Kiedy coś podnosimy, biegamy, skaczemy mięśnie głębokie aktywują się, dają wsparcie adekwatne do ruchu i obciążenia. Kiedy wszystko działa prawidłowo, uważamy, że nasze mięśnie głębokie brzucha są zrehabilitowane.
Na koniec propozycja kilku ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie brzucha i pomogą poczuć się lepiej:
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla młodych i przyszłych mam!
Autorka artykułu: Mgr Anna Skomro - Fizjoterapeutka
Założycielka Fiz-Osteo, absolwentka fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zajmuje się terapią niemowląt, dzieci i dorosłych. W swojej działalności skupia się na pracy osteopatycznej z niemowlętami i osobami dorosłymi.