Rola snu w rozwoju dziecka
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Lipiec 1, 2020
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Lipiec 1, 2020
Mózg dziecka podczas snu porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia. Dzięki czemu mały człowiek utrwala czynności, których się dotychczas nauczył oraz odrzuca to, co nie jest przydatne dla jego dalszego rozwoju. Tak więc maluszek, kiedy śpi, intensywnie się uczy. Mówi się, że dziecko budzi się większe, kiedy wstaje. To stwierdzenie jest jak najbardziej trafne, ponieważ podczas snu przysadka mózgowa wytwarza hormon wzrostu. Ponadto stan spoczynku pozwala zregenerować się mięśniom i narządom wewnętrznym pociechy. Wypoczynek wpływa też na odporność organizmu.
Nieefektywny sen sprawia, że najmłodsi są nieco marudni. Mogą mieć również problemy z koordynacją ruchową, co może być powodem upadków dziecka. To z kolei zniechęca go do dalszej nauki siadania, czy chodzenia. Zły sen zaburza gospodarkę hormonalną malca, co może prowadzić do pojawienia się otyłości. Krótki odpoczynek zaburza też wzrost i rozwój. Brak czasu na regenerację skutkuje częstymi przeziębieniami, a te są groźne dla dopiero co kształtującego się organizmu. Sen w pierwszych latach życia młodego człowieka jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego, poznawczego oraz fizycznego. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluszkowi odpowiedniej ilości odpoczynku.
W pierwszych miesiącach życia dziecko dopiero uczy się rozróżniać dzień i noc. Dlatego jego sen jest nieregularny. Z tego powodu warto wprowadzać rytuały, ułatwiające maluszkowi zasypianie. W tym celu trzeba wyciszyć pociechę przed porą spania. Pomocna jest tutaj ciepła kąpiel, masaż, krótki spacer lub zaśpiewanie kołysanki dziecku. Jeżeli te czynności będą odbywać się regularnie, z czasem zaczną kojarzyć się malcowi z wypoczynkiem.
Kojący wpływ mają również zapachy, osób, które zna maluszek, zwłaszcza matki. Dla pociechy istotne jest poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym, kładąc dziecko do łóżeczka, można delikatnie owinąć je kocykiem. Warto też zadbać o to, by malec miał przed porą spania pełny brzuszek — pomoże mu to zasnąć na dłużej. Aby odpoczynek był efektywny, należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym śpi pociecha. Najlepsza temperatura to 20°C. Odpowiedni sen maluszka wpływa na jego chęć poznawania świata. Wyspane dziecko jest weselsze i zdrowsze — a na jego szczęściu i bezpieczeństwie rodzicom zależy najbardziej.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla niemowląt i dzieci!