Proste sposoby na kolkę u dzieci
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Grudzień 22, 2020
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Grudzień 22, 2020
Pomimo ogromnej wiedzy medycznej na temat dolegliwości i rozwoju dzieci trudno jednoznacznie wskazać, co jest przyczyną kolki. Przede wszystkim trzeba odróżnić ją od dyschezji, czyli zaburzeń czynności układu pokarmowego. Ta przypadłość objawia się napięciem ciała maluszka, nagłym płaczem, a także krzykiem. Jednak atak trwa krótko, a nie jak w przypadku kolki — nawet kilka godzin, i mija od razu po oddaniu miękkiego stolca.
Kolka może być spowodowana nietolerancją laktozy, która wywołuje w organizmie małego człowieka reakcję alergiczną. Problemem jest także zbyt duża ilość połykanego powietrza podczas karmienia malucha piersią lub butelką. Dyskomfort sprawia również nadmiar gazów, gromadzących się w jelitach, ponieważ często prowadzą one do nieprzyjemnych wzdęć. Kolkę powodują też odczuwane przez dziecko negatywne emocje matki oraz jej nieprawidłowa dieta czy palenie przez nią papierosów.
Niestety — na kolkę nie ma skutecznego lekarstwa. Nie oznacza to jednak, że nie można pomóc małej istotce. Jednym ze skutecznych sposobów jest masaż brzuszka lub plecków, który warto wykonywać, sięgając m.in. po olejek do masażu Mustela. Zabieg należy robić okrężnymi ruchami dłoni, co pozwoli zmniejszyć ucisk w bolącym miejscu. Warto także rozgrzać wrażliwe miejsce termoforem czy ciepłą pieluszką. Trzeba jednak pamiętać o tym, by temperatura nie była zbyt wysoka.
Warto podać dziecku herbatkę z kopru włoskiego, co ogrzeje je od środka. Ulgę przynosi również położenie maluszka na pleckach i powolne podginanie kolan, gdyż pozwala to rozluźnić brzuszek. Warto mieć na uwadze, że w stresującej sytuacji, jaką jest dla najmłodszych atak kolki, poczucie bezpieczeństwa odgrywa ważną rolę. W związku z tym mama pomoże swojemu skarbowi, jeżeli weźmie go na ręce i przytuli. W tej pozycji niemowlę słyszy bicie serca bliskiej osoby, co je bardzo uspokaja.
Dziecko jest spokojniejsze, słysząc monotonne dźwięki takie jak włączona suszarka czy szum morskich fal. W pozbyciu się negatywnych emocji pomaga także rytmiczne kołysanie lub bujanie malucha. Można również dać pociesze ulubioną przytulankę, smoczek i śpiewać po cichu kołysankę. Aby pomóc dziecku przejść przez atak kolki, trzeba zachować spokój i pamiętać o tym, że przypadłość po jakimś czasie się skończy. Dzięki temu niemowlę nie będzie tak zdenerwowane, a to zminimalizuje uczucie napięcia.