Poród – Jak się do niego przygotować i jak potem zadbać o Twoje zdrowie?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Jeśli na świat ma przyjść Twoje pierwsze dziecko, na pewno zastanawiasz się, jak zaczyna się poród. Po czym poznasz, że pora udać się do szpitala? W dziewiątym miesiącu ciąży dochodzi do obniżenia się dna macicy. Skutkuje to naciskiem macicy na pęcherz – to dlatego częściej będziesz odczuwała potrzebę oddania moczu. Poza tym może dokuczać Ci ból w obrębie miednicy oraz krocza. Wczesnym objawem porodu są skurcze przepowiadające, które pod koniec ciąży mogą być na tyle intensywne, że bywają mylone z tymi porodowymi. Jak je odróżnić? Skurcze przepowiadające ustępują przy zmianie ułożenia ciała, ponadto nie towarzyszy im ból pleców. Nieregularne skurcze mogą pojawiać się już na kilka dni przed porodem, powodując stopniowe skracanie szyjki macicy i rozwarcie na około 3 cm.
Z czasem ich regularność i częstotliwość zwiększą sią, a ponadto pojawi się silny ból podbrzusza, pleców i ud. Przed porodem może też wystąpić biegunka – organizm oczyszcza w ten sposób jelito grube. O tym, że poród właśnie się zaczyna, sygnalizuje odejście czopu śluzowego, czyli dużej ilości śluzu, wydobywającego się z pochwy. W pierwszej fazie porodu skurcze są już regularne i coraz dłuższe, zazwyczaj dochodzi także do odejścia wód płodowych. Więcej na temat objawów rozpoczynającego się porodu, a także kiedy udać się do szpitala, możesz dowiedzieć się tutaj.
Torbę do szpitala najlepiej przygotować już na początku trzeciego trymestru ciąży. Dzięki temu, kiedy poród się zacznie, nie będziesz musiała zaprzątać sobie głowy pakowaniem. Wyprawka na porodówkę powinna zawierać rzeczy dla Ciebie i dla maluszka – zarówno te niezbędne na sali porodowej, jak i podczas kolejnych dni pobytu w szpitalu. Nie zapomnij także o karcie ciąży, wynikach badań USG oraz podstawowych dokumentach. Dokładną listę potrzebnych rzeczy znajdziesz tutaj. Pielęgnacja ciała po porodzie Potrzeba czasu, aby Twój organizm zregenerował się po porodzie, dlatego szczególnie w okresie połogu staraj się nie forsować.
Nie przejmuj się też wyglądem swojego ciała. To zupełnie naturalne, że zmiany wywołane w nim przez ciążę nie znikną od razu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dodatkowe kilogramy, utrata elastyczności i suchość skóry, szara cera – z tymi problemami zmaga się większość młodych mam i naprawdę nie warto popadać z tego powodu w kompleksy. Na intensywne ćwiczenia przyjdzie jeszcze czas. Teraz najważniejsze jest, abyś jak najlepiej odnalazła się w nowej roli i po prostu czerpała radość z macierzyństwa. Po urodzeniu dziecka warto natomiast skupić się na pielęgnacji skóry – nie wymaga to żadnego wysiłku, a efekty z pewnością poprawią Ci nastrój. W tym przypadku im szybciej zaczniesz działać, tym skuteczniejsze będzie działanie kosmetyków ujędrniających.
Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, bardzo ważną kwestię stanowi również właściwa pielęgnacja blizny. Rana po cesarce goi się nawet kilka tygodni – w końcu podczas porodu poza skórą dochodzi także do rozcięcia tkanki podskórnej, powięzi poprzecznej brzucha oraz macicy. Połóg po zabiegu cesarskiego cięcia trwa znacznie dłużej – w tym czasie musisz zachować szczególną ostrożność i prawidłowo dbać o bliznę.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla młodych mam!
Młoda mama powinna również pamiętać o badaniu ginekologicznym pod koniec połogu, a w przypadku porodu przez cesarkę – już w pierwszym miesiącu od narodzin maluszka. W czasie badania ginekolog sprawdzi stan szyjki macicy, oceni też, czy Twoja macica osiągnęła już prawidłową wielkość oraz czy rany po nacięciu krocza lub po cesarce goją się właściwe. O tym, jakie inne badania po porodzie warto wykonać, przeczytasz tutaj. Powrót do formy po porodzie Bez względu na to, jak przebiegł poród, powrót do intensywnej aktywności fizycznej najlepiej jest skonsultować z lekarzem.
Nie powinno to nastąpić szybciej niż miesiąc po porodzie. Na początku postaw na spacery i proste ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu. Możesz też zapisać się na specjalne ćwiczenia dla młodych mam. Ważne, aby cały proces przebiegał stopniowo, odpowiednio do możliwości Twojego ciała. Zobacz, jakie ćwiczenia i formy aktywności świetnie sprawdzają się po porodzie. Nie zapomnij także o zdrowej, zbilansowanej diecie – w połączeniu z ćwiczeniami oraz właściwą pielęgnacją skóry sprawi, że odzyskasz dawną formę i dobre samopoczucie szybciej, niż myślisz.