Pielęgnacja skóry suchej, podrażnionej i atopowej - jak stosować emolienty?
Updated on Sierpień 17, 2023
Utworzono Styczeń 19, 2023
Updated on Sierpień 17, 2023
Utworzono Styczeń 19, 2023
Skóra atopowa potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok. Nie rezygnuj z emolientów nawet w okresie letnim, kiedy stan skóry jest znacząco lepszy. Słońce wykazuje działanie przeciwzapalne, jednak poprawa jest chwilowa, ponieważ jego wysuszające działanie w połączeniu z typowymi dla lata kąpielami wodnymi, doprowadza do silnych przesuszeń skóry, a tym samym do występowania uczucia swędzenia. Ponieważ emolienty mają zazwyczaj bardzo bogatą konsystencję, którą ciężko aplikować w słoneczne i upalne dni, to firmy specjalizujące się w pielęgnacji skóry skłonnej do atopii stworzyły dwa rodzaje konsystencji preparatów pielęgnacyjnych: balsam (bogata konsystencja) oraz krem (lekka konsystencja), aby odpowiedzieć na potrzeby konsumentów zarówno w okresie wiosenno-letnim, ale także wtedy kiedy potrzebujemy szybkiej aplikacji i preparatu, który szybko się wchłonie. Przykładem takich produktów są dermokosmetyki Stelatopia, które oferują swoim konsumentom Balsam i Krem emolient w dwóch różnych konsystencjach, a także Krem do twarzy o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym, który można zastosować również na powieki. Pamiętajmy również o emolientach do kąpieli – Olejek i żel Stelatopia kompensują wysuszające działanie twardej wody i działają łagodząco, niwelując uczucie swędzenia.
Co zrobić kiedy oznaki atopowego zapalenia skóry nasilają się, a tym samym znacząco zwiększa się uczucie swędzenia? Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy szereg dolegliwości, pojawia się mi.in. zaczerwienienie, skóra staje się grubsza, szorstka i zaczyna się łuszczyć. W tym okresie towarzyszy również większa drażliwość i mogą pojawić się problemy ze snem. W takich przypadkach warto zwiększyć częstotliwość stosowania emolientów – idealnym rozwiązaniem jest stosowanie ich co 4 godziny, choć wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Pomocne w tym okresie będą produkty o bogatszej konsystencji, które dodatkowo tworzą wyczuwalny film na skórze, zapobiegający TEWL (transepidermalnej utracie wody) i zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Jeśli zmiany nasilają się, nieodzowna będzie konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiedni plan leczenia. W przypadku zaostrzenia choroby priorytetem jest zniwelowanie stanów zapalnych objawiających się grudkami i krostkami, obrzękiem oraz silnym zaczerwienieniem. Zmiany te w zależności od wieku, zlokalizowane są w różnych częściach twarzy i ciała (policzki, czoło, ręce, zgięcia stawów kolanowych i łokciowych). Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie leków, nie należy ich obawiać i zwlekać z aplikacją – kortykosteroidy stosowane najczęściej przy AZS stosowane są miejscowo i dają bardzo szybkie rezultaty w postaci łagodzenia stanów zapalnych. Po złagodzeniu stanów zapalnych można wrócić do stosowania dobrej jakości emolientów, które pomogą w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry, a tym samym jej naturalnej bariery. Co rozumieć pod pojęciem emolientów dobrej jakości? Warto sięgać po te, które nie tylko dostarczają niezbędnych składników do odbudowy naturalnej bariery skóry. Produkty z linii Stelatopia spełniają te kryteria, a ponadto stymulują skórę do produkcji własnych lipidów – proces ten nazywa się aktywną relipidacją, a odpowiada za niego opatentowany składnik: Destylat oleju słonecznikowego.
Kilka dodatkowych wskazówek, które zmniejszą chęć drapania się: