Pielęgnacja noworodka w pierwszym tygodniu życia

Noworodek w trakcie pielęgnacji
Pielęgnacja noworodka w pierwszych dniach życia jest niezwykle ważna, gdyż skóra maluszka jest delikatna i wrażliwa, dlatego też należy być bardzo ostrożnym. Jeżeli chodzi o pierwsze tygodnie, opieka nad niemowlęciem polega głównie na kąpieli, zmianie pieluch i pielęgnacji skóry. Choć czynności te wydają się dość podstawowe i mało skomplikowanie, to podczas higieny noworodka należy zwrócić szczególną uwagę na preparaty, jakie stosujemy podczas pielęgnacji, ich skład, a także temperaturę podczas mycia noworodka. Dowiedz się jak bezpiecznie przygotować kąpiel, czy zmienić pieluchę bez dyskomfortu maluszka.

Jak kąpać niemowlę?

Kąpiel w pierwszych dniach życia dziecka dla wielu rodziców bywa stresująca. Przed przystąpieniem do pielęgnacji maleństwa, warto przygotować wszelkie produkty, które przydadzą się podczas kąpieli, tak aby pod żadnym pozorem w czasie mycia, nie zostawiać niemowlęcia samego. Do pielęgnacji malucha warto zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Takie produkty nie powinny zawierać chemicznych substancji, barwników, ani konserwantów, które mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. W pobliżu warto mieć także ręcznik do dokładnego osuszenia maleństwa.

Istotnym aspektem, o który należy zadbać, jest temperatura powietrza oraz wody w wanience. Temperatura pokojowa powinna osiągać około 25 ˚C, natomiast woda, w której umyjemy niemowlę – około 30-37 ˚C. Równie ważny jest także czas kąpieli, który nie powinien przekraczać 10 minut. Zapewnienie odpowiedniej temperatury pokojowej oraz optymalne nagrzanie wody wpływa na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała maleństwa, a także zapobiega wyziębieniu.

Jak zmieniać pieluchę?

Choć zmiana pieluchy nie wydaje się skomplikowaną czynnością, to istnieją aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Niemowlę jest niezwykle delikatne, a podczas takich działań jak przebieranie czy zmiana pieluchy, trzeba uważać na stawy biodrowe  maluszka. Pielęgnację należy wykonywać przez obracanie dziecka na boki, tak by nie uszkodzić wspomnianych stawów. Warto więc pamiętać, że unoszenie nóżek do góry, lub ciągnięcie za nie, może okazać się niekorzystne i szkodliwe dla zdrowia dziecka.

Zmiana pieluchy niemowlęcia powinna być jedną z najczęstszych czynności pielęgnacyjnych. Przy każdej zmianie pieluszki, która najlepiej, jeśli ma miejsce co około 3 godziny, należy prawidłowo pielęgnować miejsca intymne maluszka. Warto zadbać o specjalne kremy oraz maści przeznaczone do delikatnej i wrażliwej skóry niemowląt.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji są najlepsze?

Pielęgnacja niemowląt polega na stosowaniu specjalistycznych preparatów, które nie zawierają w swoim składzie żadnych chemicznych substancji. Szukając kosmetyków dla niemowlęcia, warto sięgać po te, które w swoim składzie zawierają jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego.

Z uwagi na wygodę stosowania, często wykorzystywanym kosmetykiem w pielęgnacji niemowlęcia są mokre chusteczki. To zdecydowane udogodnienie w kwestii pielęgnacji maleństwa, gdyż chusteczki pozwalają na dokładne oczyszczenie skóry dziecka niezależnie od okoliczności. Przeznaczone również do stosowania na zewnątrz, pozostawiają uczucie świeżości. Ich dopasowany skład do delikatnej skóry dziecka koi, oczyszcza i pozostawia przyjemne uczucie. Szczególnie polecane będą mokre chusteczki z organicznej bawełny z wodą, które są dostosowane do delikatnej skóry dziecka.

Pielęgnacja noworodka – najważniejsze rzeczy w pierwszym tygodniu życia – podsumowanie

Pielęgnacja maluszka w pierwszym tygodniu życia może wydać się dość skomplikowania, jednak przy zachowaniu ostrożności i z dużymi pokładami miłości, z pewnością uda się nabrać w tym wprawy, bez szkody dla maluszka. Odpowiednie przygotowanie oraz zaopatrzenie się w specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji niemowląt pozwala na bezstresową pielęgnację, a znajomość podstawowych aspektów, w tym odpowiednia temperatura podczas mycia czy dobór profesjonalnych  kosmetyków pomaga w opiece nad maluszkiem.