#Wskazówki dla rodziców

Jak zbudować więź z dzieckiem?

Jak zbudować więź z dzieckiem?
Budowanie silnej więzi ze swoim dzieckiem, którą uznaje się za solidny fundament komunikacji interpersonalnej, stanowi jeden z podstawowych obowiązków wychowawczych. Sposób, w jaki rodzice od samego początku podejdą do tego zadania, bezpośrednio wpłynie na to, jak na całe życie ukształtuje się ich relacja z dzieckiem. Co zatem warto robić, aby była ona wartościowa i trwała oraz oparta na przywiązaniu, miłości i wzajemnym zrozumieniu, a przy tym dawała tak potrzebne małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa? Sprawdź, jak nawiązać głęboką, emocjonalną więź z dzieckiem i dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne dla dalszego rozwoju malucha.

Co należy wiedzieć o więzi między rodzicem a dzieckiem?

Więź malucha z opiekunem oznacza bliskość na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Należy mieć świadomość, że nawiązywanie nici porozumienia z pociechą jest procesem, który wymaga konsekwencji, cierpliwości, ale też wysiłku i zaangażowania, ponieważ wykształca się etapami. Natomiast samo budowanie wielopoziomowej więzi rodziców z dzieckiem, które powinno trwać już od najmłodszych lat i nie ustawać mimo upływu czasu, przejawia się w wieloraki sposób. Kluczem do sukcesu w zakresie budowania rodzinnej wspólnoty jest wspieranie się, bycie razem i spędzanie ze sobą czasu na zabawie, czy podobnych aktywnościach, współdzielenie dobrych i złych doświadczeń, poświęcanie sobie uwagi, uczenie się rozpoznawania i nazywania emocji, szukanie wzajemnego porozumienia oraz wsłuchiwanie się w potrzeby innych osób i reagowanie na nie z empatią (synchronizacja i wzajemność reakcji).

Dlaczego budowanie więzi z dzieckiem ma znaczenie?

Nawiązywanie silnej więzi z maluszkiem jest ważne na każdym etapie jego rozwoju, ponieważ oddziałuje na wiele sfer jego życia w przyszłości. Zaniedbania w tym obszarze mogą w przyszłości prowadzić do zaburzenia poczucia własnej wartości, niskiej samooceny, występowania fobii społecznych, problemów w relacjach z innymi ludźmi, apatii, wycofania, nieufności, agresji, ograniczenia zdolności okazywania uczuć, czy trudności ze znalezieniem swojego miejsca w życiu.

Z kolei zdrowe budowanie wartościowych relacji z dzieckiem oddziałuje pozytywnie na postrzeganie otaczającego świata oraz własnej osoby. Będzie to na przykład: poprawne ukształtowanie się umiejętności interpersonalnych, wyższa samoocena i dostrzeganie swych mocnych stron, radzenie sobie z emocjami, szybsze uspokajanie się po stresujących wydarzeniach, asertywność i bezpieczne wyznaczanie granic, czy zdolność do funkcjonowania w społeczeństwie. Rodzice, którzy aktywnie uczestniczą w życiu swoich pociech, mogą efektywniej kształtować ich postawy oraz zachowania, będąc dobrym wzorem do naśladowania, ponieważ najmłodsi uczą się w głównej mierze przez obserwację tego, co robią dorośli. Jednocześnie takie podejście pozwala zagwarantować maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i stwarza środowisko sprzyjające wielopoziomowemu rozwojowi. Widać więc, że rodzice powinni poszerzać wiedzę o tym, jak budować więź z dzieckiem, a następnie wdrażać ją w praktyce, aby udoskonalać swoje rodzicielstwo – to najlepszy prezent, jaki mogą podarować potomstwu.

Jak nawiązać więź z dzieckiem? Skuteczne sposoby

Dla budowania relacji z dzieckiem ogromne znaczenie ma kontakt fizyczny, a zwłaszcza dotyk. Szczególnie w przypadku niemowlaków ważne jest przytulanie, głaskanie, branie na ręce, masowanie ciała, kangurowanie, karmienie, całowanie, czy przybliżanie swojej twarzy do twarzy pociechy. Ponadto istotne znaczenie ma reagowanie na płacz, gestykulowanie i gaworzenie maluszka oraz zaspokajanie jego potrzeb. W trakcie wspólnego spędzania czasu liczą się nawet małe gesty – odpowiadanie uśmiechem na uśmiech, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, mówienie do dziecka łagodnym głosem, opowiadanie bajek, recytowanie wierszyków lub śpiewanie piosenek, wypowiadanie słów „kocham Cię”.

Z nieco starszymi dziećmi warto jak najwięcej się bawić, ponieważ maluchy doceniają obecność dorosłego i to, że poświęca się im czas. Lista aktywności do wyboru jest długa: układanie klocków lub puzzli, odgrywanie ról, zajęcia plastyczne, czytanie książek, granie w planszówkę, taniec do ulubionej muzyki. Wiele dobrego przynosi też zabawa na podwórku lub placu zabaw, chodzenie na spacery do parku albo uprawianie sportów: jazda na rowerze lub gra w piłkę. Fantastycznym doświadczeniem jest dzielenie swoich hobby i zainteresowań – realizacja wspólnej pasji to sposób na zbliżenie oraz doskonały temat do rozmów.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również wytworzenie wieczornych rytuałów, które nie tylko budują bliskość z rodzicem, ale jednocześnie wyciszają oraz ułatwiają maluszkowi zasypianie (na przykład przyłączenie się do oglądania bajki na dobranoc). Poleca się ponadto, aby rodzina spożywała wspólne posiłki. Priorytetem w budowaniu relacji powinien być szacunek, empatia i wrażliwość.

Jak budowanie więzi z dzieckiem wspiera jego rozwój? Podsumowanie

Chcesz, żeby Twoje dziecko darzyło Cię zaufaniem, było szczęśliwe i czuło się kochane oraz zaopiekowane? Bądź dla niego swego rodzaju bezpieczną przystanią (zwłaszcza w pierwszych latach życia), która stanie się dla niego punktem wyjścia do eksploracji świata. A wszystko dlatego, że nawiązanie ze swoją pociechą trwałej więzi, jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowego rozwoju maluszka. Rodzice mogą na wiele sposobów zbliżyć się do dziecka, często następuje to spontanicznie, poprzez codzienny kontakt, przebywanie w swoim towarzystwie, wsparcie w nabywaniu nowych umiejętności, czy opiekę. Czasem jednak potrzeba nieco pracy, żeby wykształtować pewne nawyki, które później staną się czymś zupełnie naturalnym. Zrozumienie tych aspektów może pomóc rodzicom w świadomym kształtowaniu relacji z dzieckiem, co obu stronom przyniesie liczne korzyści na długie lata i w przyszłości pozwoli znaleźć wspólny język z kilkulatkiem, czy nastolatkiem.

 

Źródła:

https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-rodzicow/co-nalezy-wiedziec-o-wiezi-miedzy-rodzicem-a-dzieckiem

https://publicystyka.ngo.pl/jak-stworzyc-prawidlowa-wiez-z-dzieckiem-porady-psychologa