#Wskazówki dla rodziców

Jak ustalić rytm dnia niemowlaka?

ustalenie rytmu dnia niemowlaka
Jednym ze sposobów na uporządkowanie świata, w jakim funkcjonuje niemowlę, jest opracowanie stałego planu dnia, który z czasem pozwala mu przyzwyczaić się do tego, że określone wydarzenia są przewidywalne i następują zawsze o tej samej porze. Dlaczego codzienna rutyna u dziecka, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, jest tak istotna dla jego rozwoju? O jakich stałych punktach należy pamiętać, ustalając harmonogram uwzględniający pory różnych aktywności malucha? Co warto wiedzieć na temat najlepszych wieczornych rytuałów? Sprawdź, jak wprowadzić rytm dnia u niemowlaka i przekonaj się, jak wpływa to na jego codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego plan dnia jest tak ważny?

Rutyna, czyli sekwencja ustalonych czynności, powtarzanych każdego dnia o podobnej porze, jest korzystna nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców, którzy dzięki niej mogą efektywniej organizować dzień i realizować obowiązki związane z opieką nad pociechą. Stały plan dnia umożliwia opiekunom lepiej zarządzać czasem, co z perspektywy rodzinnego ekosystemu jest niezwykle cenne.

Codzienne rytuały, które maluch identyfikuje jako swego rodzaju drogowskazy, zapewniają komfort oraz wprowadzają w jego życie porządek, spokój i przewidywalność, a także pomagają mu odnaleźć się w czasie i przestrzeni. Za sprawą powtarzających się czynności dziecko uczy się rozróżniać pory dnia, co pozwala mu zrozumieć otaczający świat i lepiej w nim funkcjonować. Daje to tak ważne poczucie bezpieczeństwa, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju. Kiedy niemowlak wie, czego może się spodziewać, czuje się pewniej, co redukuje lęk przed tym, co nieznane. Stabilność emocjonalna wynikająca z ustalonej rutyny wspiera rozwój społeczny i poznawczy malucha, ułatwiając naukę nowych umiejętności oraz budowanie relacji z najbliższym otoczeniem.

Polecamy >> Krem na ciemieniuchę

Co się dzieje, gdy dziecku zaburzy się plan dnia?

Małe dzieci niezwykle lubią mieć stały plan dnia, a mniejsze lub większe odstępstwa od porządku, w jakim dotychczas miały miejsce poszczególne czynności, potrafią negatywnie odbić się na ich funkcjonowaniu. Kiedy nastąpi coś nieoczekiwanego, do czego niemowlę nie jest przyzwyczajone, pojawia się dezorientacja, więc najczęstszą reakcją staje się rozdrażnienie, płacz, marudzenie, kłopoty ze snem, a nawet utrata apetytu. Warto więc możliwie skrupulatnie dbać o stałość codziennych aktywności w niezmienianej postaci.

Jak ustalić dziecku plan dnia?

Poprawnie skonstruowany harmonogram wspiera zdrowy rozwój malucha i ułatwia codzienne funkcjonowanie całej rodziny, dlatego już od pierwszych tygodni życia dziecka warto uważnie obserwować swoją pociechę i zająć się stworzeniem takiego ramowego planu dnia, który będzie stanowił podstawę do organizacji kolejnych aktywności. To doskonała alternatywa dla improwizacji, która mogłaby wywoływać u małego człowieka dyskomfort, nawet pomimo tego, że nie jest mu jeszcze znany sposób działania zegara lub kalendarza. Rytm domowy niemowlaka wyznacza sekwencja następujących po sobie czynności, na które składa się między innymi: karmienie, spacer, zabawa, drzemka, czy przygotowanie do nocnego wypoczynku. Każdy z tych elementów pełni ważną rolę w codziennym porządku dnia. Oczywiście wraz z kolejnymi etapami rozwoju malucha, raz ustalony schemat będzie musiał ulegać niezbędnym, naturalnym modyfikacjom.

Jak wypracować wieczorne rytuały? Dlaczego są równie ważne?

Zastanawiając się nad tym, jak wprowadzić rytm dnia u niemowlaka, warto zwrócić szczególną uwagę na wypracowanie wieczornej rutyny związanej z usypianiem dziecka, która orientacyjnie powinna trwać około 30 minut. Jak uspokoić malucha przed snem? Jest co najmniej kilka metod pozwalających stworzyć atmosferę sprzyjającą nocnemu odpoczynkowi. Wśród wyciszających i relaksujących czynności wymienia się między innymi: przygaszenie świateł w dziecięcym pokoju, ciepłą kąpiel, założenie piżamki, karmienie, przytulanie, głaskanie, masaż, kołysanie, czytanie bajki, śpiewanie kołysanki, czy słuchanie cicho muzyki, co sprzyja ponadto rozwijaniu więzi emocjonalnych z maluszkiem. Spójny zestaw wieczornych rytuałów to sygnał dla niemowlaka, że kończy się dzień i przychodzi noc. Dają one poczucie bezpieczeństwa, pokazują, co czeka malucha w najbliższej przyszłości oraz sprzyjają zdrowemu spaniu, niwelując problemy z wybudzaniem się. Przy okazji warto mieć świadomość, że wypracowanie wieczornej rutyny w okresie niemowlęcym to solidny fundament na przyszłość, gdy przyjdzie czas na naukę samodzielnego zasypiania. 

Polecamy >> Olejek do masażu

Rytm dobowy niemowlaka – podsumowanie

Wiedząc (przynajmniej w teorii), jak ustalić rytm dnia niemowlaka, warto zacząć wdrażać w życie przedstawione powyżej zasady, aby stopniowo kształtować pożądane nawyki. Rodzice muszą wykazać się w tym zakresie dużą cierpliwością przy powtarzaniu tych samych czynności, konsekwencją w działaniu, elastycznością oraz empatią. Nie bez znaczenia jest także baczne obserwowanie reakcji i zachowań malucha oraz dostosowywanie charakteru codziennych nawyków do jego indywidualnych potrzeb, osobowości i unikalnych preferencji. Jedno jest pewne – każde dziecko lubi stały charakter dobowego rytmu, jednak ostateczny kształt takiego harmonogramu zwykle jest szyty na miarę potrzeb danej rodziny. I choć stworzenie planu dnia dla niemowlaka to niemałe wyzwanie, warto wesprzeć się nim w procesie rozwoju maluszka.

Źródła:

https://babyono.com/staly-rytm-dnia-w-aspekcie-rozwoju-dziecka/24-51

https://cudocell.pl/rutyna-niemowlaka-dlaczego-jest-tak-wazna-5/

https://medidermbaby.pl/psychologia-noworodka/dobowy-plan-dla-noworodka-czyli-jak-opanowac-chaos/