#Wskazówki dla rodziców

Jak często i w jaki sposób przewijać noworodka?

Przewijanie
Czasy, w których rodzice musieli zmagać się z codziennym praniem i suszeniem pieluch tetrowych, są już dawno za nami. Mając do dyspozycji szereg atestowanych produktów jednorazowych, przewijanie maluszka odbywa się szybko i sprawnie, przy jednoczesnym zapewnieniu mu odpowiedniej higieny. Jednak temat przewijania wciąż wzbudza emocje, gdyż prawidłowa pielęgnacja jest kluczem nie tylko do utrzymania zdrowia dziecka, lecz także do budowania relacji opartej na bliskości. Jak często należy przewijać maluszka? Kiedy najlepiej to robić oraz w jaki sposób?

Przewijanie noworodka – pierwsze kroki do regularności

Niezależnie od stopnia spopularyzowania wiedzy o pielęgnacji noworodków, rodzice nadal kierują się instynktem i zmieniają pieluszki wówczas, gdy zauważą, że jest taka potrzeba. Wciąż najprostszym sposobem oceny sytuacji jest po prostu zajrzenie do wnętrza pieluchy. U maluszków jednak warto dodatkowo przestrzegać zasady regularności. Średnio po trzeciej dobie noworodek zaczyna oddawać dużo moczu. Tym samym liczba zużytych pieluszek dziennie wynosi nawet 20! Początkowo zmiany ich co około godzinę mogą wydawać się dziwne, jednak mają uzasadnienie. Dzięki nim udaje się uniknąć nieprzyjemnych odparzeń skóry, które doskwierają w ciągu dnia i utrudniają sen. Na wszelki wypadek warto na początku trzymać się zasady przewijania noworodka nie rzadziej niż co godzinę, a kilkutygodniowego niemowlęcia średnio co 2,5 godziny.

Kiedy przewijać dziecko – przed czy po karmieniu?

Świeża pieluszka przydaje się zwykle po zakończeniu karmienia dziecka oraz wtedy, gdy wybudzi się ono z dłuższej drzemki. Jednak maluszki bardzo szybko zaczynają wyraźnie sygnalizować swoje potrzeby, a młodzi rodzice uczą się je odczytywać. Choć komunikowanie się z noworodkiem to początkowo trudna sztuka, u wielu mam, zwykle już po kilku dniach opieki, udaje się rozpoznawać rodzaj płaczu maleństwa związany z konkretną potrzebą np. głodem czy mokrą pieluchą.

Dzieci karmione piersią wypróżniają się zwykle częściej. Maluszki, które jedzą mleko modyfikowane – nieco rzadziej, a ich kupka bywa bardziej zwarta. Niezależnie od jej wyglądu i formy przewinięcie po wypróżnieniu jest koniecznością. Dlatego w podręcznej torbie z akcesoriami przydają się produkty, które zapewnią higienę przewijania oraz ułatwią cały proces szczególnie poza domem – jak wilgotne chusteczki bawełniane (np. z serii Mustela BIO), czy produkt do oczyszczania okolic pieluszkowych bez konieczności spłukiwania (Liniment z naturalną oliwką).

Nocne przewijanie maluszka – czy to naprawdę niezbędne?

Trzeba pamiętać, że częstotliwość wypróżniania u niemowląt to kwestia bardzo indywidualna. Zwykle jednak procesy te regulują się na tyle, że już po kilku tygodniach liczba zużytych pieluszek maleje do 6-8 sztuk dziennie. Nie oznacza to, że maluszka nie trzeba przewijać w nocy, wręcz przeciwnie. Mimo, że jego słodki, ciągły sen bywa dla rodziców prawdziwym ukojeniem, konieczne jest zachowanie regularności przewijania.

Po 5 godzinach snu bez zmiany pieluchy pupa maleństwa mogłaby zareagować zaczerwieniem i bolesnym podrażnieniem. Długie noszenie tej samej pieluchy naraża skórę niemowlęcia na bezpośredni kontakt z amoniakiem. To krótka droga do stanów zapalnych. W ramach codziennej profilaktyki dobrze jest zatem pamiętać o stosowaniu do pielęgnacji okolic pieluszkowych noworodka takich preparatów jak np. krem do przewijania z certyfikatem ekologicznym z serii Mustela Bio.

Jak przebierać noworodka?

Na początek dobrze jest zadbać o odpowiednie miejsce oraz warunki pielęgnacji niemowlęcia:

  • umieszczenie przewijaka na właściwej wysokości,
  • ułożenie na nim pieluszki tetrowej (ochroni pupę maluszka przed chłodem),
  • stworzenie kącika z uwzględnieniem niezbędnych akcesoriów.

Kolejnym krokiem jest opanowanie właściwej techniki przewijania. To ważne, ponieważ sposób układania i przekładania dziecka pozwala budować relację opartą na zaufaniu oraz chroni niemowlę przed problemami rozwojowymi układu kostno-szkieletowego.

Układanie dziecka na przewijaku oraz jego przekładanie z boku na bok należy wykonywać umiejętnie, bez niebezpiecznych chwytów czy szarpnięć za kończyny. Najprostszym sposobem jest delikatne uchwycenie uda nachwytem przy jednoczesnym podtrzymaniu drugiej nóżki – w ten sposób z łatwością udaje się wysunąć zużytą pieluszkę, a potem zastąpić ją świeżą. Na szczęście z czasem cały proces staje się łatwiejszy, a czynności płynne, co minimalizuje stres odczuwany zarówno przez rodziców, jak i ich pociechy.

Przewijanie noworodka jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Podsumujmy najważniejsze  informacje:

  1. Częstotliwość: Liczba potrzebnych zmian może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka, jednak w przypadku noworodka przewijamy nie rzadziej niż co godzinę, a kilkutygodniowego niemowlęcia średnio co 2,5 godziny.
  2. Miejsce przewijania: Warto przewijać dziecko na miękkiej i czystej powierzchni – może to być przewijak lub wygodny kocyk na podłodze.
  3. Używane produkty: Używaj produktów, które nie tylko oczyszczają, ale i pielęgnują delikatną skórę maluszka
  4. Pieluszka: Pieluszkę należy zakładać tak, aby dobrze przylegała do ciała dziecka i nie powodowała odparzeń.