Ciąża bliźniacza — co warto o niej wiedzieć?
Updated on Sierpień 17, 2023
Utworzono luty 15, 2023
Updated on Sierpień 17, 2023
Utworzono luty 15, 2023
Ciąża bliźniacza zawsze znacząco różni się od pojedynczej. Głównym czynnikiem różnicującym jest fakt, że w przypadku tej pierwszej występują dwa zarodki. Mogą one powstać na dwa sposoby: w wyniku podzielenia się komórki jajowej (bliźnięta jednojajowe) albo wskutek zapłodnienia oddzielnych komórek przez dwa plemniki (bliźnięta dwujajowe), czego efektem jest rozwój dwóch organizmów w ciele matki. Natomiast jeżeli w ciele kobiety wzrasta tylko jedno dziecko, zarodek powstaje z jednej, niepodzielonej komórki jajowej.
Na tym etapie warto wspomnieć również, że ciąża bliźniacza jest bardziej skomplikowana niż ciąża pojedyncza. Oznacza to, że matki bliźniacze są bardziej narażone na ryzyko powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze i przedwczesny poród. Jeśli jednak kobieta jest pod stałą opieką lekarza i nie występują przewlekłe choroby, zwykle wszystko kończy się dobrze.
Mimo pewnych rozbieżności objawy są bardzo zbliżone. W przypadku, gdy dojdzie do rozwoju dwóch zarodków, mogą występować silniejsze i bardziej wyraźne dolegliwości, takie jak wczesne lub obfite plamienie, bóle brzucha, czy szybsze przybieranie na wadze. W ciąży bliźniaczej poziom hormonów jest wyższy niż w przypadku ciąży pojedynczej, co może powodować dodatkowe dolegliwości, takie jak obrzęki, bóle głowy, bóle mięśni, czy uczucie ciągłego zmęczenia.
To, na co mamy wpływ, to przygotowanie na przyjęcie dwojga (albo więcej) dzieci, na przykład poprzez wcześniejsze określenie przestrzeni na pokój dla maleństw oraz zakup dodatkowych ubranek. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich odnotowywanych porodów zaledwie 1,4 % dotyczy ciąż bliźniaczych (w Polsce 1 na 100 porodów). Prawdopodobieństwo drugiej ciąży mnogiej jest wyższe.
Aby bezpiecznie donosić ciążę bliźniaczą, warto zastosować się do kilku najważniejszych wskazówek i zaleceń lekarzy. Przede wszystkim należy:
Kontrola lekarska powinna mieć miejsce co najmniej dwa razy w miesiącu w pierwszym trymestrze ciąży, a następnie co trzy tygodnie aż do porodu. Z uwagi na to, iż bliźniaki mogą się urodzić się wcześniej, niż w planowanym terminie (większość urodzeń przypada na 37-38 tydzień), rodzice nie powinni odkładać wizyt u specjalisty na później.