8 miesiąc życia dziecka
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Wrzesień 5, 2022
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Wrzesień 5, 2022
Ósmy miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch wykazuje się coraz większą sprawnością fizyczną (odważnie eksperymentuje z przemieszczaniem się), co pozwala mu z większym zaangażowaniem odkrywać otaczający go świat. Rosnąca samodzielność jest szansą dla niemowlaka, jednak generuje także wiele niebezpieczeństw, przez co opiekunowie nawet na chwilę nie mogą spuszczać oka z dziecka, które korzysta ze zwiększonej niezależności.
Ósmy miesiąc życia niemowlaka – jakie są kluczowe umiejętności i zachowania typowe dla dzieci w tym wieku? Lista jest dość długa. Na uwagę zasługują przede wszystkim następujące zdolności:
Żywienie dziecka w ósmym miesiącu życia opiera się na kontynuowaniu rozszerzania diety, której podstawę nadal powinno stanowić mleko mamy albo mleko modyfikowane. W jadłospisie 8-miesięcznego niemowlaka mogą znaleźć się artykuły spożywcze z różnych kategorii, czyli: warzywa oraz owoce (w postaci ugotowanej i surowej), jak również produkty mleczne i zbożowe. Warto pamiętać o wspólnym wypracowaniu rytuałów żywieniowych, a więc podawaniu posiłków o stałych porach. Przyjacielem dziecka staje się wtedy kubek niekapek, z którego uczy się ono samodzielnie pić.
Dziecko, które ma osiem miesięcy, wymaga usypiania, a nocą bardzo liczy się dla niego obecność rodzica. Jednak i tak rzadko zdarza się, że niemowlak prześpi nieprzerwanie kilka godzin. Poprzez nocne pobudki maluch wyraża swoje potrzeby. Najczęściej w taki sposób informuje otoczenie o odczuwanym głodzie, bólu, strachu, czy dyskomforcie związanym z rozpoczynającym się ząbkowaniem. Niekiedy przyczyną jest także zbyt duża ilość drzemek w ciągu dnia oraz nieodpowiednia temperatura panująca w jego pokoju.