5 miesiąc życia dziecka
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Lipiec 25, 2022
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Lipiec 25, 2022
W piątym miesiącu swojego życia niemowlę jest towarzyskie i domaga się dużej uwagi od najbliższego otoczenia, żywo na nie reagując. Maluch jest wtedy bardzo ruchliwy oraz aktywny, nie lubi długo być w jednym miejscu, dlatego, aby zagwarantować mu bezpieczeństwo, opiekunowie nie powinni mieć go stale na oku. To czas, w którym dziecko staje się prawdziwym odkrywcą, ale też potrafi upomnieć się już o swoją ulubioną zabawkę (ewentualnie kocyk lub poduszkę), z którą nie lubi się rozstawać.
Prawidłowa waga dziecka jest jednym z wyznaczników tego, że właściwie się ono rozwija. Dlatego warto wiedzieć, że w piątym miesiącu życia przyrost wagi niemowlaka wynosi około 90-120 g na tydzień. Zazwyczaj waga urodzeniowa ulega wtedy podwojeniu, dlatego średnio będzie to wartość mieszcząca się w przedziale 6-9,5 kg. Należy mieć świadomość, że duże znaczenie w tym kontekście ma oczywiście płeć – zwykle dziewczynki ważą mniej niż chłopcy.
Na liście podstawowych umiejętności i zachowań, które są typowe dla pięciomiesięcznych dzieci, znajduje się:
Jakie są zalecenia żywieniowe w odniesieniu do pięciomiesięcznych dzieci? Jakiego typu posiłki powinny dominować w ich codziennym jadłospisie? Najczęściej wskazuje się, że niemowlę powinno być w dalszym ciągu karmione głównie piersią lub mlekiem modyfikowanym.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że piąty miesiąc życia dziecka to dobry moment na rozszerzanie jego diety i zapoznawanie z nieznanymi dotąd produktami. W pierwszej kolejności wprowadza się gotowane oraz przetarte warzywa o łagodnym smaku (dynię lub marchewkę), a następnie owoce (gruszkę lub jabłko). Należy zadbać, aby te pierwsze posiłki miały delikatną, kremową konsystencję lub przyjmowały postać gładkiej, półpłynnej papki. Nowe dania warto podawać maluchowi łyżeczką, dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie mu nabyć umiejętność samodzielnego jedzenia.
W jaki sposób można stymulować ogólny rozwój pięciomiesięcznego dziecka? Świetnym pomysłem są zabawy ruchowe angażujące całe ciało. Warto przyciągać uwagę malucha za pomocą zabawek pobudzających wiele zmysłów: miłych w dotyku pluszaków, grzechotek, kolorowych piłek, czy innych interaktywnych gadżetów o ciekawej fakturze, które świecą i wydają jakieś odgłosy. Cały czas trzeba jak najwięcej komunikować się z pociechą – śpiewać, mówić, zadawać proste pytania, a tym samym uczyć szkraba nowych dźwięków.