#Wzrost i rozwój

3 miesiąc życia dziecka

trzeci miesiąc życia dziecka
Czas płynie nieubłaganie – widzisz niemal z dnia na dzień, jak Twoja pociecha się zmienia i jak szybko uczy się nowych. Poznaj charakterystykę trzeciego miesiąca życia niemowlaka w kalendarzu rozwoju dziecka i sprawdź, jakie umiejętności teoretycznie powinien już posiadać. Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać trzeci miesiąc życia maluszka, który na tym etapie staje się wyjątkowo towarzyskim odkrywcą i nie chce spędzać całego dnia w łóżeczku! 

 

Fizyczny rozwój trzymiesięcznego dziecka

Trzymiesięczne niemowlę ma bardziej skoordynowane ruchy i jest już coraz silniejsze – leżąc na brzuchu, potrafi dość stabilnie podpierać się na łokciach, podnosić główkę, a nawet wytrzymać w tej pozycji nieco dłużej niż dotychczas. Maluch jest też bardziej energiczny (rusza rączkami i nóżkami) oraz podejmuje próby samodzielnego obracania się na boki. Mało tego, gdy leży na plecach i odpycha się stópkami od podłoża i usiłuje pełzać, co jest dla niego formą przemieszczania się. Z tego względu trzeba nieustannie mieć pociechę na oku, aby nie zrobiła sobie krzywdy. W trzecim miesiącu życia dziecka rozwija się u niego odruch chwytny. Duże zainteresowanie u niemowlaka wzbudzają jego rączki i paluszki, którymi chętnie się bawi, patrząc na nie i wkładając je do buzi. Najczęściej na tym etapie ustępują też nieprzyjemne dla dziecka dolegliwości brzuszkowe, czyli kolki. To czas, w którym doskonali się zmysł wzroku.

Psychiczny rozwój niemowlaka 3 miesiąc – co warto wiedzieć?

Co jeszcze potrafi trzymiesięczne niemowlę? Jakie zachowania są dla niego typowe? Na tej liście znajdują się umiejętności takie jak:

  • zdolność do lepszego radzenia sobie z emocjami (dziecko mniej płacze),
  • sprawniejsze posługiwanie się zmysłami,
  • wnikliwa obserwacja najbliższego otoczenia,
  • większe zainteresowanie światem zewnętrznym,
  • stopniowo postępująca komunikacja z innymi osobami,
  • rozróżnianie głosów domowników i reagowanie na nie,
  • naśladowanie zaobserwowanych ruchów i usłyszanych dźwięków,
  • trafne lokalizowanie źródła, z którego dochodzi konkretny odgłos (np. poprzez odwracanie głowy w tym kierunku),
  • wydawanie różnych dźwięków jako odpowiedź na kierowane w jego stronę słowa,
  • dopominanie się kontaktu (zwłaszcza z mamą i tatą) poprzez piski, czy wzdychanie,
  • wywijanie ust w tzw. podkówkę w sytuacjach wywołujących dyskomfort.

Trzymiesięczne niemowlę – jak wspierać jego rozwój?

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na skuteczne stymulowanie rozwoju dziecka w trzecim miesiącu jego życia. Jak rodzice i najbliżsi mogą wtedy spędzać czas z maluchem i mobilizować go do ćwiczeń? Świetnym rozwiązaniem jest wspólna zabawa pozwalająca poznać otaczający go świat: układanie niemowlaka na brzuszku i umieszczanie przed nim kolorowych zabawek, wkładanie do jego rączek grzechotki, mówienie do niego, czytanie książek, naśladowanie dźwięków, modulowanie głosu i opowiadanie historyjek. Sprawdzi się też śpiewanie piosenek, taniec z pociechą na rękach oraz pozwalanie na dotykanie przedmiotów o różnej fakturze, czy kształcie. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę może okazać się także zainwestowanie w matę edukacyjną. Istotną rolę odgrywa bliskość – warto przytulać dziecko, głaskać je, całować i kołysać w swoich ramionach. Na tym etapie trzeba też wprowadzać codzienne rytuały, które zagwarantują stały dobowy rytm i dadzą trzymiesięcznemu niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa.