18. tydzień ciąży
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 31, 2023
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 31, 2023
Zastanawiasz się, w którym miesiącu ciąży jesteś? Kalkulatory ciążowy wskazuje na to, że 18. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży oraz II trymestr. To także 16. tydzień życia dziecka, które ma coraz lepiej rozwinięte zmysły i wciąż rośnie bardzo dynamicznie.
W 18. tygodniu ciąży brzuch zaczyna się znacząco powiększać i jest wyraźnie zaokrąglony. Niedługo odczujesz pierwsze charakterystyczne kopnięcia, które dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń i emocji. Do tej pory objawiały się wyłącznie w postaci delikatnego łaskotania, jednak niedługo przybiorą na sile.
Brak widocznego brzucha w 18. tygodniu ciąży to żaden powód do obaw! Jeżeli nie widzisz jeszcze wyraźnego zaokrąglenia, nie musisz się martwić. W przypadku pierwszej ciąży lub u bardziej kształtnych kobiet brzuch na tym etapie może być ledwie widoczny. Możesz nawet ukryć go pod luźniejszymi ubraniami. Jednak to tylko kwestia czasu nim zacznie się gwałtownie powiększać. Rozmiar brzucha w ciąży jest bardzo indywidualną kwestią.
Należy bardzo rozsądnie planować codzienny jadłospis, aby dostarczyć sobie i dziecku niezbędnych składników odżywczych. Jednak przekraczanie zalecanej dziennej dawki kalorii może powodować nadwagę, która w ciąży jest niepożądana. Twoja waga w 18. tygodniu ciąży powinna wynosić około 3,5-5 kg więcej, niż waga przed ciążą.
Twoja macica jest na tym etapie rozmiaru niedużego melona. W związku z jej nieustannym powiększaniem się możesz odczuwać nieprzyjemne uczucie rozrywanych wiązadeł. Pocieszający może być fakt, że przy drugiej ciąży nie będzie to już tak bardzo odczuwalne.
W Twoim organizmie zachodzi wciąż wiele zmian, między innymi uwalniany zostaje hormon o nazwie relaksyna. Powoduje on luzowanie wiązadeł, co ma na celu ułatwienie porodu. Jednak skutkiem ubocznym mogą być bóle stawów.
W 18. tygodniu ciąży popularnym objawem są wszelkiego rodzaju obrzęki, obejmujące przede wszystkim kończyny dolne. Aby niwelować ten mało przyjemny objaw, powinnaś więcej spacerować oraz układać nogi na podwyższeniu w trakcie odpoczynku. Jeżeli sypiasz na boku, pamiętaj, aby wybierać bok lewy, dzięki czemu zminimalizujesz ucisk na duże naczynia. Częściej niż zazwyczaj mogą także dokuczać Ci skurcze mięśni w łydkach. Uważaj także na zawroty głowy w ciąży, które spowodowane są zwiększoną objętością krwi.
Zachowaj rozsądek w kwestii przebywania na słońcu – skóra w ciąży jest o wiele wrażliwsza niż zazwyczaj, powstają na niej także nowe znamiona. Jeżeli teraz nabawisz się przebarwień, mogą one trwale pozostać na skórze również po ciąży.
18. tydzień ciąży to również czas na kolejne badanie USG weryfikujące, czy płód rozwija się prawidłowo. Powinnaś wykonać je między 18. a 22. tygodniem ciąży, dlatego to dobry moment, aby zadzwonić do specjalistów i umówić się na wizytę.
USG w 18. tygodniu ciąży nosi potoczną nazwę „połówkowe”, a jego celem jest szczegółowa ocena anatomii płodu pod kątem wad wrodzonych. Lekarz określa również przybliżoną masę płodu i wiek ciążowy. Ocenie podlegają:
Oprócz tego, lekarz ustali położenie łożyska, objętość płynu owodniowego oraz zbada szyjkę macicy, czy nie rozwiera się przedwcześnie. Badanie to daje odpowiedź na wiele istotnych pytań. Pozwala zweryfikować, czy dziecko prawidłowo się rozwija i nie występują żadne wady anatomiczne. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie zareagować.
Zastanawiasz się jak wygląda dziecko w 18. tygodniu ciąży? Jest obecnie wielkości słodkiego ziemniaka – zwinięte w kłębek mierzy około 14 cm (wyprostowane aż 25 cm!) i waży około 200 gramów. W tym tygodniu powstają jego najbardziej niepowtarzalne cechy, czyli linie papilarne. Poduszeczki tłuszczu powstają w okolicy opuszków palców u rąk i stóp, tworząc jedyne w swoim rodzaju wzory.
Uszka zaczynają odstawać od główki i rejestrują już dźwięki. Dlatego tak ważne jest mówienie do brzucha. Dzięki temu budujesz jeszcze większą więź ze swoim maleństwem. Dłonie i stopy są już w pełni uformowane, skóra pokrywa się werniksem, który wraz z meszkiem włosowym chroni ją przed długotrwałym kontaktem z wodami płodowymi. Skóra pozostaje wciąż przezroczysta i bardzo cienka, jednak tłuszcz zaczyna się odkładać pod skórą.
Maluch robi miny, uśmiecha się i wykrzywia – w zależności od Twojego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, abyś unikała stresujących sytuacji i dbała o swój dobry nastrój.
Do największych postępów na tym etapie rozwoju płodu, zalicza się proces mineralizacji zakończeń nerwowych w centralnym układzie nerwowym, czyli w rdzeniu kręgowym i w mózgu. Pokrywając zakończenia nerwowe osłonkami mielinowymi, organizm zabezpiecza komórki nerwowe. Proces ten zakończy się dopiero po pierwszym roku życia.
Możesz dostrzec, że od teraz Twoje dziecko przejawia pewien dobowy rytm. W pewnych godzinach, zwłaszcza po Twoim przebudzeniu jest wyjątkowo ruchliwe, a w innych godzinach nie wykazuje żadnej aktywności. Wtedy najpewniej śpi.
W 18. tygodniu ciąży nadal rozwija się układ pokarmowy. Trzustka i wątroba są już w pełni sprawne, jelita ćwiczą ruchy robaczkowe, które po urodzeniu umożliwią trawienie pokarmu. Serce jest rozwinięte na tyle, że możliwe jest stwierdzenie większości wad wrodzonych. To niezwykle istotne, aby jak najwcześniej wyłapać nieprawidłowości, ponieważ na wczesnym etapie współczesna medycyna będzie w stanie sobie poradzić z większością z nich.
W 18. tygodniu ciąży, czyli w 16. tygodniu życia płodowego, komory serca zaczynają się dzielić i powstaje między nimi przegroda. Malec trenuje także odruchy oddychania, ssania i szukania pokarmu. Reaguje na dotyk, odczuwa ciałem i wychwytuje za pomocą uszu fale dźwiękowe. Jego oczy, mimo iż wciąż są zamknięte – reagują na światło.
Dziecko porusza się w Twoim brzuszku już od 7. tygodnia ciąży, jednak dopiero teraz masz szansę, aby to fizycznie poczuć. W 18. tygodniu ruchy dziecka, czyli charakterystyczne kopanie to znak, że rozwija się prawidłowo. Oprócz tego dziecko potrafi zginać palce u stóp, chwytać za nie, drapać się i bawić pępowiną. Pamiętaj, że maluch nie lubi ucisku, dlatego protestuje, intensywnie się poruszając, kiedy włożysz zbyt ciasne ubranie.
W 18. tygodniu ciąży powinnaś wykonać badania zlecone przez lekarza. Większość z nich, takich jak:
należy wykonać najpóźniej do 20. tygodnia ciąży.
Objawy charakterystyczne dla 18. tygodnia ciąży to: