10 miesiąc życia dziecka
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 4, 2022
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 4, 2022
Niemowlę, które ma dziesięć miesięcy, rozpiera energia, przez co z ogromną pasją odkrywa ono otaczający go świat. Czyni to na wszystkie znane sobie sposoby, angażując różne zmysły. Do umiejętności, zachowań i postaw charakterystycznych dla dzieci na tym etapie rozwoju zalicza się:
Bazę jadłospisu dziesięciomiesięcznego niemowlaka powinno nadal stanowić mleko matki lub odpowiednio dopasowane do jego wieku mleko modyfikowane. Jednocześnie dieta ma być stopniowo rozszerzana o nowe produkty (tak, aby w daniach znajdowały się składniki ze wszystkich kategorii), a posiłki mają mieć zróżnicowaną konsystencję – dzięki obecności większych kawałków maluch będzie ćwiczył zdolność żucia i gryzienia pożywienia. Na tym etapie dziecko coraz lepiej radzi sobie z samodzielnym jedzeniem, warto wspierać je w rozwoju tej umiejętności, jak również stopniowo uczyć dobrego nawyku picia wody (z kubka niekapka lub przez słomkę).
W dziesiątym miesiącu życia dziecka często następuje tak zwany kryzys nocny. Jest wiele powodów, dla których dziesięciomiesięczne niemowlę wybudza się w nocy i płacze. Najczęściej występujące przyczyny to: ból wywołany przez ząbkowanie, regresja snu, lęk separacyjny, głód, żądanie pokarmu z przyzwyczajenia, potrzeba bliskości, przemoczona pieluszka, rozwijająca się choroba, zbyt wiele bodźców oddziałujących na niemowlaka w ciągu dnia lub kolejny skok rozwojowy. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc: wprowadzenie wieczornych rytuałów prowadzących do uspokojenia i wyciszenia się malucha, zapewnienie w pokoju dziecka temperatury powietrza sprzyjającej wypoczynkowi oraz codzienne funkcjonowanie wedle stałego harmonogramu. Jeśli opisane zjawisko będzie utrzymywało się przez dłuższy czas, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.