Skoki rozwojowe niemowląt - jak sobie radzić?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Pierwszy rok życia to bowiem czas dynamicznego i wielokierunkowego rozwoju maleństwa. Nigdy później człowiek nie będzie rozwijać się w tak intensywnym tempie, jak wtedy.
Naukowcy wyróżnili siedem skoków rozwojowych, które przechodzi dziecko podczas pierwszych dwunastu miesięcy życia. Są one związane z gwałtownymi zmianami w układzie nerwowym, które pozwalają niemowlakowi nabywać nowych umiejętności. Najczęściej są poprzedzone trudniejszymi okresami dziecka, mogą pojawić się problemy ze snem lub brak apetytu.
Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha jest bardziej płaczliwa, częściej potrzebuje Twojej obecności i masz nieodparte wrażenie, że zapomniała wcześniej wypracowane schematy to znak, że może przechodzić jeden z siedmiu skoków rozwojowych.
Pierwszy skok rozwojowy pojawia się w okolicach piątego tygodnia.
Następuje wtedy wyostrzenie zmysłów dziecka i maluch bardziej wyraźnie widzi otaczający go świat, zaczyna wykazywać większe zainteresowanie przedmiotami oraz żywiej reaguje na zapach i dotyk. To również czas, kiedy pojawiają się pierwsze łzy i kontrolowany uśmiech. Taka ilość nowych bodźców sprawia, że maluszek może czuć się zagubiony i odpowiadać płaczem na nowe doznania.
Drugi skok rozwojowy przypada na okres 7-9 tygodnia.
Maluszek zaczyna wtedy podnosić sam główkę, intensywnie ruszać kończynami i wydawać dużo więcej dźwięków. Z pewnością zauważysz, że w tym okresie będzie bacznie obserwować Twoją twarz, jakby próbował wyczytać z niej jak najwięcej informacji.
Na trzeci skok rozwojowy trzeba poczekać do 11-12 tygodnia.
Wnikliwi obserwatorzy zauważą, że przedmioty, które maluch trzyma w rączce nie wypadają mu już tak często jak kiedyś. Zacznie wyłapywać niuanse w tonie Twojego głosu oraz szukać źródła dźwięki. Po usłyszeniu nowej melodii będzie energicznie ruszać główką, aby odkryć skąd dobiega nowe brzmienie.
Czwarty skok rozwojowy poprzedza dłuższy niż zazwyczaj kryzys i następuje ok. 15 tygodnia.
Maluszek staje się bardziej niespokojny, nie chce przebywać w towarzystwie obcych osób, często ma trudności z zasypianiem i wybucha niekontrolowanym płaczem. Po przebyciu tego okresu od razu zauważysz zmiany, maluch zacznie wysyłać do Was zrozumiałe komunikaty. Sam będzie sięgać po zabawkę, która go interesuje, zacznie reagować na swoje imię i rozpoznawać twarze w lustrzanym odbiciu. Z pewnością zaskoczy Was, jak bardzo uważnie zacznie słuchać i rozumieć kierowany do niego przekaz i będzie próbować odpowiadać na zadawane mu pytania swoim słodkim gaworzeniem. Zmiany będą zauważalne również w koordynacji ruchowej. Przekręcanie się z brzuszka na plecy przestanie być problemem a stanie się świetną zabawą.
Między 6 a 7 miesiącem następuje piąty skok rozwojowy.
W tym czasie u dziecka pojawia się tzw. lęk separacyjny. Jest on spowodowany zwiększoną świadomością malucha o istniejących odległościach między obiektami. Samotne pozostanie w pokoju zacznie wywoływać u niego niepokój i będzie potrzebował czasu, aby oswoić się z nową dla niego sytuacją. Okres ten warto wykorzystać na wspólne oglądanie książeczek - maluszek bez problemu będzie przenosił wzrok z jednego elementu na drugi, wykazując żywe zainteresowanie światem zewnętrznym, a Wasza bliska obecność pomoże mu znowu poczuć się bezpiecznie.
Przedostatni skok rozwojowy często określa się skokiem rozwoju inteligencji malucha i następuje około 35 tygodnia.
Dziecko przestaje przypominać siebie sprzed kilku miesięcy, zaczyna rozumieć zależności między fikcją a rzeczywistością. Bez problemu połączy pieska widzianego w książeczce z czworonogiem mijanym na ulicy. Teraz już wie, że świat, który go otacza jest złożony a jego samodzielne odkrywanie to świetna zabawa. Rozkładanie zabawek na części, robienie śmiesznych min do lusterka czy inicjowanie zabawy z innymi dziećmi będzie dla niego naturalnym źródłem radości.
Ostatni skok rozwojowy przypada na okres 40 tygodnia.
W tym czasie dziecko zaczyna rozumieć, że osiągnięcie celu np. ułożenie wieży z klocków, wymaga wykonania kilku mniejszych kroków: przygotowania zabawek, znalezienie odpowiedniego miejsca itp. Przyczynowo skutkowy ciąg zdarzeń przestanie być dla niego tajemnicą. Z przyjemnością sięga po kredki i maluje wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączki. Pojawiają się też pierwsze słowa, które wypowiada bez końca. Każdego dnia będzie zaskakiwać Was swoją dorosłością i przestanie przypominać maleństwa, którym był jeszcze kilka miesięcy temu.
To, w jakim czasie nastąpi skok rozwojowy u dziecka, zależy od wielu czynników - u wcześniaków moment ten następuje nieco później niż u dzieci urodzonych w terminie. Nie należy więc przykładać przesadnej uwagi do dat i z niecierpliwością oczekiwać nowych umiejętności u dziecka. Ważne jest, aby być świadomym zmian zachodzących w układzie nerwowym maleństwa i rozsądnie reagować na jego potrzeby. Nie każda zmiana w zachowaniu dziecka jest spowodowana skokiem rozwojowym, bo pogorszenie nastroju może być wynikiem infekcji lub zmiany otoczenia.