Jak zadbać o skórę w trakcie ciąży?
Updated on Grudzień 18, 2024
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Grudzień 18, 2024
Utworzono Październik 2, 2019
Niejedna przyszła mama odczuwa dyskomfort związany z suchością i nadwrażliwością skóry, dlatego warto w tym okresie sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które w bezpieczny i skuteczny sposób pozwolą zadbać o jej właściwą kondycję.
Przebarwienia czy utrata sprężystości skóry spędzają sen z powiek wielu kobietom spodziewającym się dziecka. Już od pierwszego trymestru mogą pojawić się problemy z cerą. Jeżeli do tej pory miałaś skórę, która nie sprawiała kłopotów – w ciąży może być bardziej wymagająca. Możesz zauważyć, że jest bardziej sucha, zaczyna swędzieć, piec, łuszczyć się i pękać. Natomiast jeżeli do tej pory walczyłaś z przetłuszczającą się cerą lub trądzikiem, możesz zauważyć ograniczone wydzielanie serum. Wszystko zależy od organizmu. Choć zdarza się również odwrotna sytuacja. Stan błogosławiony może powodować nasilenie problematycznych zmian skórnych, za które odpowiedzialne są głównie hormony. W okresie ciąży rośnie poziom estrogenów odpowiadających za wzmożoną aktywność gruczołów łojowych.
W przypadku zaawansowanych zmian skórnych nie warto leczyć się na własną rękę – ciąża to taki stan, w którym wszelkie wątpliwości lepiej rozwiać poprzez konsultację ze specjalistą, w tym przypadku - dermatologiem. W ciąży możesz też zauważyć na swojej skórze więcej piegów i pieprzyków – niestety, za to także odpowiada hormonalna burza. Częstym sygnałem zmian w organizmie przyszłej mamy bywają przebarwienia (tzw. ostruda ciężarnych). Ciemne, rozlewające się plamy na twarzy i odkrytych partiach ciała mogą wystąpić w II trymestrze ciąży, ale powinny ustąpić do roku od urodzenia dziecka. Aby im zapobiec, warto zrezygnować latem z nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Dobrze jest też stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym i smarować odkryte części ciała nawet kilka razy dziennie.
Dla większości ciężarnych największy problem stanowią jednak rozstępy i cellulit, które dotyczą nawet 90% kobiet. Choć ryzyko wystąpienia cellulitu zależy w dużej mierze od genów, warto zabezpieczyć skórę. Nawet jeżeli całkiem nie uda Ci się uniknąć pomarańczowej skórki, to zabiegi pielęgnacyjne odpowiednimi preparatami pomogą zmniejszyć jej wystąpienie. Pamiętaj o odpowiednim nakładaniu preparatu – nanoszenie preparatu połącz z subtelnym masażem kolistymi ruchami. Wraz ze zwiększającym się obwodem ciała, skóra narażona jest na większe obciążenie a wówczas jej kondycja pogarsza się. Takie warunki sprzyjają pojawianiu się rozstępów, które swoje miejsce znajdują szczególnie na piersiach, pośladkach, udach i okolicy brzucha.
Stosując kremy pielęgnacyjne od początku ciąży i po porodzie szanse na zminimalizowanie ich widoczności są znacznie większe. Krem na rozstępy w ciąży i olejek przeciw rozstępom Mustela pomogą zwiększyć elastyczność skóry i w efekcie zapobiegać tym nieestetycznym zmianom skóry.
Bardziej wrażliwa i sucha skóra w ciąży wymaga zdecydowanie więcej nawilżenia. Warto już na początku zaopatrzyć się w preparaty intensywnie odżywiające. W tym okresie skóra wymaga już innego podejścia i innych środków, niż do tej pory. Ważne jest, aby kosmetyk nie tylko odpowiednio nawilżył skórę, ale też złagodził ewentualne podrażnienia. W tym przypadku sięgnij po balsam łagodząco-nawilżający Mustela. Łączy on w sobie składniki, które głęboko nawilżają skórę a dodatkowo łagodzą wrażenie napiętej skóry. O nawilżenie skóry zadbaj również od wewnątrz.
Właściwa dieta, duża ilość płynów i wyeliminowanie słodyczy, mogą również mieć zbawienny wpływ na kondycję skórę w trakcie ciąży. Okres oczekiwania na dziecko to czas, który możesz poświęcić na pielęgnację własnego ciała i zadbanie o swoją kondycję psychiczną i fizyczną. Teraz może wydawać Ci się to nieprawdopodobne, ale po urodzeniu maluszka znalezienie chwili dla siebie może być znacznie trudniejsze.